Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 03 Kasım 2017 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Gündem

Yılda 5 Milyon Mavi Yumurta

Yılda 5 Milyon Mavi Yumurta

Mavi Yumurta Damızlık Tesisi’ni Sakarya Taraklı’da açmaya hazırlanan Çiftlik Bank, yılda 5 milyon mavi yumurta üretmetilmesini hedefliyor

Çiftlik Bank, Mavi Yumurta Damızlık Tesisi’ni 4 Kasım’da Sakarya Taraklı’ya açıyor. Tesiste, 5 milyon Mavi Yumurta üretilmesi hedefleniyor.

Mavi yumurta yumurtlayan safkan Ameraucana ırkı tavuklar, Bursa İnegöl’deki Ar-Ge tesisinde ıslak edilerek, en verimli ırk olarak literatüre girecek olan Çiba Ameraucana ırkı ortaya çıkarıldı.

Çiftlik Bank, damızlık tesisi ile de yılda 5 milyon yumurtacı Çiba Ameraucana üreterek dünyanın en büyük Mavi Yumurta üreticisi olmayı hedefliyor. Çiba Ameraucana ırkı tavukların genetik olarak daha üstün olduğu saptanıp, insan sağlığı açısından önemi Tarım Bakanlığı laboratuvarları tarafından onaylandı.

Çiftlik, ayrıca dünyadaki en büyük mavi yumurta üretim tesisi olarak açılacak. Firma yetkilileri bunun tescili için Guinness’e de başvuruda bulundu. Açılışta Guinness Türkiye Fahri Temsilcisi Prof.Dr. Orhan Kural da inceleme ve uygunluk için açılışta bulunacak.

Dünyanın en yüksek besin değerlerine sahip olan Mavi Yumurta’nın, diğer yumurtalara göre protein değeri daha yüksek. Yağ ve kolesterol oranı düşük olan Mavi Yumurta, bağışıklık sistemi ve üreme sağlığı için de önemli bir yere sahip.

2800 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle