Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 03 Ekim 2014 | Alt Haberler, Geyve, Manşet

Perşembe Pazarı’nda kestane tezgahta

Sakarya’nın Geyve ilçesi Perşembe Pazarında yeni mahsul kestane kilosu 5-8 liradan satılmaya başlandı.

geyve-kestane-pazari-550Kış günlerinin vazgeçilmez yiyecekleri arasındaki kestane, Perşembe Pazarı tezgahındaki yerini aldı.

Sakarya’nın Geyve ilçesi Perşembe Pazarında yeni mahsul kestane kilosu 5-8 liradan satılmaya başlandı.

Karadeniz Bölgesi ile Geyve Boğazının yüksek kesimlerinde yetişen  kestanenin, kurak geçen yaz mevsiminden olumsuz etkilendiğini belirten satıcılar, bu durumun da fiyatlara yansıdığını ifade etti.

Kestanenin kolesterolün düzenlenmesine yardımcı olduğunu belirten uzmanlar, B vitaminleri bakımından da zengin olduğunu, kas ve sinir sistemine faydaları bulunduğunu ifade etti. Doyurucu olması yanısıra içerdiği vitamin ve minerallerle kış mevsiminin olumsuz şartlarına, fiziki ve zihni yorgunluklara karşı koruyucu olduğunu belirtti. Kestanenin 100 gramının ortalama 200 kalori içerdiğini kaydeden uzmanlar, yağ oranı düşük olmasına rağmen büyük kısmını omega 3 ve omega 6 yağ asitlerinin oluşturduğunu dile getirdi. Kestanede en çok potasyum minerali bulunduğunu, onu sırasıyla fosfor, kalsiyum, magnezyum ve sodyumun izlediğini belirten uzmanlar, “Mineral değerleri düşük kişiler için bu yönüyle çok iyi olmasına rağmen böbrek hastalığı gibi potasyum, sodyum ve fosfor kısıtlı diyet gerektiren hastalar için uygun değildir. Böyle durumlarda haşlanarak bir miktar yenebilir.”

Pazarcı esnafları ise kestanenin tezgâhlarda görülmesinin, kışın habercisi olduğuna dikkat çekti. Turfanda kestanenin kalitesine dikkat edilmesi gerektiğini belirten Hakan Çınar, “Taze olmasına, üzerine bastırılınca kabuğunun çökmemesine ve tam kuru olmamasına bakılmalıdır.” dedi.

Erdinç TUNA-Geyvemedya.com

 

2594 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle