Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 17 Temmuz 2011 | Gündem, Manşet, Teknoloji

 

V-12 Viyadüğünde Çalışmalar Devam Ediyor.

 

Yüksek Hızlı Trende Eskişehir-İstanbul hattının  İlçemiz dahilinden geçen hattındaki alt yapı çalışmaları devam ediyor.

Kamulaştırılan arazilerde tüm meyve fidanlarının söküldüğü ve  boşaltılan arazilerde konsorsiyum firma tarafından geceli gündüzlü alt yapı işlemleri devam ediyor.

İlçemizde Sakarya kenarından gelip Eşme yolunda karayolu ile birleşecek olan Hızlı Tren Hattı ana asfalta zarar vermeden 10 mt. Boyundaki viyadüklerle Parla tepesine tünelle giriş yapacak.

Hızlı tren alt yapım işlerini  CİO Konsersiyum (Cengiz İnşaat, İçtaş İnşaat, Belen İnşaat) yapıyor.

Konsorsiyum Geyve-Alifuatpaşa bölgesinde 10′dan fazla delici makine ile zemin iyileştirme çalışmaları yapılıyor. Zemin sağlamlaştırma çalışmaları jet-grot yöntemi ile yapılıyor.

Üç aşamalı yapılan alt yapı çalışmalarının ilk etabı olan;

1- Jet-grouting işi (zeminin sağlamlaştırılması)

2- Dolgu işi (zeminin aynı düzeye getirilmesi kot düzeni için dolgu işleri)

3- Mekanik işler. (Rayların döşenmesi vs) işlerin uzun süreceği; ancak ilk iş olan Jet işi’nin 20 ile 60 gün içinde bitirileceği söyleniyor.

 

Hızlı trenle ilgili bir çok bilinmeyenler hakkında bilgi veren TCDD Kontrol Mühendisi Cevat Kandemir ise; Hızlı Tren Projesinde tarım arazilerinin zarar görmemesi için tüm tedbirlerin alındığını söyledi. Kandemir “ Tarım arazilerine zarar vermemsi için kamulaştırma da Hızlı Tren hattına paralel 30 metre güvenlik şeridi 10 metre yol bırakacağız. Bu sayede tarım arazilerine Hızlı Tren zarar vermeyecektir. Pamukova dan geçecek hat normal zeminden Geyveden geçen hat ise yarı zemin yarı viyadük üzerinden olacaktır.” dedi.

Pamukova’da İstasyon var ama ilk etapta Hızlı Tren durmayacak

Pamukova’da Hızlı Tren İstasyonunun olacağını ama ilk etapta Hızlı Tren in duramayacağını söyleyen Kandemir “ Hızlı Tren hattı bittikten sonra sefer sayısı çoğaldıkça yani 15 dakikada bir İstanbul- Ankara ve Ankara- İstanbul seferleri başladın da tabi ki bu seferleri yapan bir tren Pamukova da da duracak. Ama ilk etapta Pamukova istasyonunda durması söz konusu değil “ dedi.

Adapazarı İstasyonunun nerede olacağı konusunda kesin bir karar yok

Adapazarı İstasyonun nereye yapılacağı konusunda kesinleşmiş bir şeyin olmadığını söyleyen Kandemir Arifiye istasyonunun olmadığını, Sapanca İstasyonunun olacağını sözlerine ekledi. İlçe içinden geçen Hızlı Tren hattında çevreyi rahatsız etmeyecek şekilde gürültünün engellenmesi için ses duvarları yapılacağını söyleyen Kandemir Çevre duyarlılığı konusunda her türlü önlemin alınacağını da belirtti.

Erdinç TUNA-geyvemedya.com

1662 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

V-12 Viyadüğünde Çalışmalar Devam Ediyor. için 1 yorum

  1. hasan dedi ki:

    allah vesile olanlardan razı olsun devlete zeval vermesin

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle