Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 03 Haziran 2011 | Geyve, Köyler

Umurbey Köyünde Geleneksel Kandil Yemeği…
Geyve İlçesi Umurbey Köyünde, yıllardır uygulanan ‘Büyük Namaz’ yemeği köy camii bahçesinde yapıldı.

Köy Muhtarı Osman Önal, geleneksel olan yemek ile ilgili olarak şu bilgileri verdi:

‘Köyümüzde yüzyıllardır uygulanan ve geleneksel hale gelen Kandil yemeğine bizler BÜYÜK NAMAZ diyoruz. 3 ayların başladığına
kutlanan Regaip Kandili akşamı yenilen yemektir bu. KÜÇÜK NAMAZ yemeği Ramazan ayına 15 gün kala yenilir. Bu yemeklerin özelliği şu; her aile reisi evinde pişirilen etli pirinç pilavı ve yufkadan oluşan yemek tepsisini alır akşam namazı için camiye gelir, namaz çıkışı cami bahçesinde gelen konuklar ve köy sakinleri birlikte yerler. Bu yıl bizlerin davetine uyarak gelen konuklarımıza teşekkür ederim.’
Çok uzun yıllara dayanan tarihi ile şirin bir görüntüsü olan ve çalışkan insanların yaşadığı Umurbey Köyü Camii bahçesinde bulunan selvi ağacı söylenenleri doğruluyor, bahçedeki eski mezarlar halen ziyaret ediliyor.

Namık CİHAN-geyvemedya.com

2999 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Umurbey Köyü’nde Asırlık Gelenek için 3 Yorum

 1. Mustafa Yıldırım dedi ki:

  Umurbeyin her ne kadar bazı hareketleri hoş olmasada böyle güzel örf adetleri ni sürdürmesi güzel bir olay ..

  Görüntülerden güzel bir akşam olduğu anlaşılıyor.

 2. ilker dedi ki:

  ben istanbuldan ilker güler burada olmama rağmen kalbim hep umurbey köyünde, köyümü çok seviyorum orada ki selami güler amcam olmaktadır haytt amca kıyak çıkmışşsın he 😀 nese bu asırlık geleneğin yıllar boyu devam etmesini diler saygılarımı sunarım .)

 3. İsmail Çiftçi dedi ki:

  Örf ve adetlerin bu günlere gelmesini sağlayan tüm türk islam ülküsünü taşıyan herkesten ALLAH(c.c.)razı olsun.Rabbim iki cihanda yüzünü güldürsün inşallah.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle