Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 07 Aralık 2015 | Dünya, Gündem, Teknoloji

TÜRKİYE’DEN FLAŞ HAMLE: SAM-T FÜZELERİ GELİYOR !
Çin’le füze anlaşmasından vazgeçen Türkiye, Fransa-İtalya ortak üretimi olan SAMP-T füzeleri için düğmeye bastı.

2143014
Uzun Menzilli Hava Savunma Sistemleri ihalesinde Çin ile yollarını ayıran Türkiye, bölgedeki gergin ortamı ve sınır hattında giderek yükselen tehditleri dikkate alarak, ikinci en iyi teklifi veren Fransa-İtalya ortaklığı ile görüşmelerini yoğunlaştırdı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı ekiplerinden oluşan resmi bir heyet, geçtiğimiz hafta hem Fransa, hem de İtalya’la giderek “SAMP/T” türü balistik füzenin atış testlerini yerinde izledi.
TÜRK HEYETİ YERİNDE İNCELENDİ
İlk durak, elektronik ateşleme parçalarının üretildiği Fransa oldu. Türk heyeti, daha sonra İtalya’ya geçerek füze savunma sisteminin takip radarını inceledi. Yurda dönen heyet, olumlu izlenimlerini hükümetle paylaştı. Fransa-İtalya ortaklığının, görüşmeleri olgunlaştırmak için önümüzdeki günlerde Ankara’yı ziyaret edeceği belirtildi. Buluşmada iki önemli konu masaya yatırılacak.

İLK ŞART TEKNOLOJİ TRANSFERİ
Türkiye’nin şartlarından ilkini “teknoloji transferi” oluşturuyor. Ankara’daki buluşmada gündeme getirilecek diğer konu ise “füze savunma sistemlerinin imalatı sürecinde belli sayıda hazır bataryanın Suriye sınırına konuşlandırılması” olacak. Görüşmelerden uzlaşı çıkarsa, zaman kaybedilmeden alım sürecine geçilecek. İmzaların atılmasıyla birlikte, geçici bataryalar teknik personel eşliğinde kısa sürede Türkiye’ye gönderilecek ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye sınırında belirleyeceği noktalara konuşlandırılacak. Geçici bataryalar, Ankara’nın siparişi olan savunma sistemleri tamamlanıp teslimat yapılıncaya kadar Türkiye’de kalacak.
600 KM MENZİLDE ETKİLİ
– SAMP/T sistemi, Fransız Aster 30 Block 1 füzelerini kullanıyor ve 600 km menzilli balistik füzeleri durdurabiliyor.
– 510 kg ağırlığındaki Aster füzelerinin uzunluğu 4,2 m, çapı 180 mm boyutlarında oluyor. Asterlerin, katı yakıtlı, iki aşamalı roket motoru bulunuyor.
– SAMP/T füze sistemlerinin bir ateş ünitesinde 8 füze bataryası bulunuyor. 10 saniye içinde tüm füzelerini atabiliyor.
– Daha çok orta menzilli bir sistem. Çok fonksiyonlu radar, erken ikaz sistemini içeren muharebe yönetim sistemine entegre olarak, Scud gibi taktik balistik füzelere karşı savunma gerçekleştirebilme yeteneğine sahip bulunuyor.
turkiye-dugmeye-basti-putin-in-olumcul-fuzesine-7945259_526_m.jpg
PUTİN’İN S-400’LERİ 4800 MİLİSANİYEDE HEDEFİNE ULAŞABİLİYOR
30 bin metre irtifada çalışabilen ve beş dakikada konuşlandırılabilen S-400’ler, hedefine 4.800 milisaniyede ulaşabiliyor.
ETKİLİ MENZİLİ 400 KİLOMETRE
Bin 800 ila bin 900 kilo ağırlığında gelen ölümcül silahın etkili menzili, 400 kilometre.

3055 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Türkiye’den Flaş Hamle! Sam T Füzeleri Geliyor için 1 yorum

  1. Koralp Eron dedi ki:

    S400 füzeleri hakkında yazılan bilgiler, yanlış ve saçma. Lütfen bu gibi yazıları önce bilgili insanlar yazsın. Etkili menzil 400 km yazıyorsunuz, sonra hedefi yakalama süresi 4800 mili saniye diyorsunuz. 4800 ms = 4,8 saniye, yani 400 km (400000 mt) 4.8 saniyede geçiliyor. Buda saniyede 83333.33 mt yapar, kısaca ses hızı olarak 245 mach. yapar. Dünyada 245 Mach yapacak bir teknoloji yapılamadı. Hiç olmazsa wikipedia ya bakın biraz bilgi alın. Saygılarımla.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle