Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 30 Aralık 2011 | Ekonomi, Gündem, Manşet, Yaşam

Şener Şen ve Olgun Şimşek’in oynadığı TTNET reklamındaki Mümkünlü adıyla da yıldızı yeniden parlayan Taraklı’da, konakların fiyatları milyon dolara dayandı. İlçe’yi 2011’de 50 bin turist gezdi.

Zaman Gazetesi’nden alınan habere göre…

Taraklı, Sakarya’nın bir zamanlar yolu bile bilinmeyen ilçelerinden biriydi. Ancak bir reklam filminde ‘Mümkünlü Kasabası’ adıyla yer almasından sonra adeta yeniden keşfedildi. Taraklı’daki tarihî evler yüzde bin değer kazandı. Daha önce 40 bin liraya zor alıcı bulan evlerin fiyatı 380 bin liraya, büyük konaklar ise milyon dolara satılmaya başlandı.

2006’dan bugüne…

İlçedeki değişim 2006 yılında başladı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2006’da tarihî evlerin bakım ve onarımı için ev sahiplerine proje desteğinin yanında 30 bin TL’ye kadar hibe destek verdi. Ayrıca TOKİ’nin de 10 yıl vadeli 90 bin TL kredi imkânı sunmasıyla ilçede bulunan 80 tescilli evin büyük bir kısmı restore edildi. Güzelliği ortaya çıkan Taraklı’nın, Şener Şen ve Olgun Şimşek’in oynadığı TTNET reklamındaki Mümkünlü adıyla da yıldızı yeniden parladı.

50 binin üzerinde yerli ve yabancı turist geliyor

Taraklı Belediye Başkanı Tacettin Özkaraman, son 5 yılda ilçenin çok büyük bir gelişme sağladığını söyledi. İlçeye daha önce hiç turist gelmediğini belirten Özkaraman, “50 binin üzerinde yerli ve yabancı turist ziyaret etti. 2012’de ise 100 bin turist bekliyoruz. İlçede daha önce hiç otel yokken 5’i butik 6 otel var. Talebin sürekli artması sebebiyle ayrıca tarihî bir han da otele çevrilecek.” diye konuştu.

Konakların fiyatları yüzde 1000 arttıTaraklı Ulucami Mahallesi Rüştiye Sokak’ta bulunan tarihi tescilli Abdi İbrahim Konağı da satılan evler arasında bulunuyor. Ev sahiplerinden Eşref Pektaş, son 5 yıla göre konakların fiyatının yüzde 1000 arttığını belirterek, “Bundan 5-6 sene önce bu evlere alıcı bile çıkmıyordu. İhtiyaç sahipleri hatıra binaen 30-35 bin TL’ye zor satabiliyordu. Şimdi biz restore ettiğimiz konağımızı 200 bin dolardan satılığa çıkardık. Her gün 5-6 kişi soruyor. Talep çok fazla. Restorasyon yapılmayan evlerin bile değeri kat kat arttı.” şeklinde konuştu.

Bu arada, daha önce 100 bin TL değer biçilen 3-4 katlı büyük konaklar milyon dolara alıcı buluyor.

Kaynak: Zaman

 

4160 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Taraklı’da Konak Fiyatları Çıldırdı.. için 1 yorum

  1. ADNAN DİNÇER dedi ki:

    Taraklı insanları canü gönülden kutluyorum.Çalışmalarının karşılığını aldılar.İşte kat be katın ne olduğu ortada.700 kat diyordum beni 300 sollayarak 1000 kat ile zirve yaptılar.Bunu da kadınlarına ve kızlarına ve mümkünlü kasabası olmaya borçlular.Reklamın ne kadar önemli olduğunu anladılar.Vehbi koç kazancımın%90 nını reklama veririm demiştir.Kazancı 1000 kat işte ticaret anlayışı.Kaz gelen yerden tavuk esirgenmez.TARAKLILARIN yeni yılını kutlarım.Her iş gönlünüze göre olsun.EN DERİN SAYGILARIMLA.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle