Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 13 Kasım 2014 | Alt Haberler, Geyve, Manşet, Yaşam

SON DEPREMLER MARMARA YI İŞARET EDİYOR.

” Son yüzyıldaki büyük depremler Marmara Bölgesi’ni işaret ediyor”…

KUZEY -ANADOLU-FAY -HATTI-AKYAZI-GEYVE-İZNİK-GEMLİK-HATTI (2)Geyve İlçesi ve yöresini de tehdit eden ve beklenmekte olan depremler ile ilgili olarak ulusal basın, konuyu gündemine taşıdı.

İstanbul Aydın Üniversitesi, Avrupa’nın depremden en çok zarar gören ülkesi olan Türkiye’de depremler üzerinde yüksek hassasiyetli çalışmalar  yürütmektedir.

İAÜ AFAM ( İstanbul Aydın Üniversitesi Afet Eğitim Uygulama ve Araştırma merkezi) AFET ARAŞTIRMA MERKEZİ:  Ulusal ve uluslararası işbirlikleri çerçevesinde afet alanında disiplinler arası araştırma faaliyetlerini teşvik ve koordine ederek bilgi birikimi yaratmaktadır. T.C. Başbakanlık AFAD, Amerikan Jeoloji Dairesi U.S.G.S. ve Yeni Zelanda Auckland  Üniversitesi’nden alanında uzman bilim adamlarıyla koordine içerisinde yüksek hassasiyetli deprem gözlem ve analizi ağırlıklı projeler geliştirmektedir.

AFAM  TÜRKİYE  DEPREMLERİNİ  ARAŞTIRIYOR: Ülkemizde yakın geçmişte en büyük yıkımı doğuran Kuzey Anadolu Fayında yaşanan ve 1999 İzmit Depremi olarak ifade edilen depremdir. 7,4 büyüklüğündeki depremde 18.243 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 48.901 insanımız yaralanmıştır. İAÜ AFAM Müdürü Y. Doç. Dr. Fatih Bulut: “Kuzey Anadolu Fayının İzmit’ten daha batıda kalan segmentlerinin büyük bir kısmı ( Dokurcun-Geyve-Mekece-İznik-Gemlik) henüz son deprem döngüsünde kırılmamıştır.İstatistiki ve tektonik süreçler açısından yakın gelecekte Marmara Bölgesi’nin yıkıcı bir depreme maruz kalması beklenmektedir.”dedi.

İSTANBUL ve İZMİT DEPREMİ ARASINDA 47 YIL VAR:  Kuzey Anadolu Fayı’nın Marmara’daki aktif kollarından bir tanesi de İstanbul’un 20 km. güneyinden geçmektedir. Son asırlarda harekete geçmeyen bu fay kolu 1509 da ve en son olarak da 1766 da yani bir önceki 1719 İzmit Depreminden tam 47 yıl sonra meydana gelmiştir. İstanbul’un tarihsel kayıtlarına göre 1999 İzmit depremini takip ettiğimiz şu yıllarda ya da yakın bir gelecekte depreme maruz kalması beklenmektedir. Bu yüzden, İAÜ AFAM çalışmalarını günümüzde deprem riski altında bulunan Marmara Bölgesi’ndeki Kuzey Anadolu Fayı segmentlerinin işleyişini araştırmaya yoğunlaştırmıştır.

AVRUPA’DA  DEPREMDEN EN ÇOK ZARAR GÖREN ÜLKE TÜRKİYE: Ülkemiz, Avrupa’nın depremlerden en çok zarar gören ülkesidir. Avrupa’da geçtiğimiz yüzyılda meydana gelen büyük depremlere baktığımızda çoğunun Türkiye’de bulunduğunu ve Avrupa’nın en aktif deprem kuşağı olan Kuzey Anadolu Fayı’nda meydana geldiğini görmekteyiz. Kuzey Anadolu Fayı,Avrasya ve Anadolu plakaları arasında yaklaşık 1200km uzunluğunda coğrafi bir kıta sınırını temsil eder. Anadolu her yıl 20mm daha Ege Denizine yaklaşmakta olduğu için Kuzey Anadolu Fayına her yıl biraz daha fazla enerji eklenmektedir. Ne yazık ki bu enerjinin fay yüzeyini yenilgiye uğratıp açığa çıkmasıyla oluşan yıkıcı depremler çok üzücü sosyal ve ekonomik yaralara neden olmaktadır. Depremler yüzünden ülkemizde son yüzyılda 90.000’in üzerinde insanımızı kaybettik.

ACİL  DURUM  KARTI:  AFAM, herhangi bir afet sonrasında özellikle bilinci yerinde olmayan, baygın olan kişilerin ve kendini ifade edemeyecek olan küçük çocukların kimliklerinin tespiti ve sağlık durumlarının belirlenebilmesi için  tasarlanan “ACİL  DURUM  BİLGİ  KARTI” projesini gerçekleştirmiştir.

 Namık Cihan. Geyvemedya.com

geyve-cukuru-riskli-fay-hatti-

5627 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle