Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 16 Ocak 2017 | Alt Haberler, Ekonomi, Gündem, Sağlık, Sakarya

Şekersiz Çikolataya Tam Not

Sakarya Hendek İlçesinde KOSGEB destekli hibe kredisi ile yöresel ürünler üreten girişimci kadın Fatma İnan, Sakarya Üniversitesi Gıda Mühendisliği ile birlikte hurma tozuyla Antioksidan Aktivitesi arttırılmış Fonksiyonel Çikolata Projesi kapsamında, Çocuklar, Şeker Hastaları ve Obeziteler için şekersiz çikolata üretti.

Şekersiz Çikolataya  Tam Not.

Sakarya Hendek İlçesinde KOSGEB destekli hibe kredisi ile yöresel ürünler üreten girişimci kadın Fatma İnan, Sakarya Üniversitesi Gıda Mühendisliği ile birlikte hurma tozuyla Antioksidan Aktivitesi arttırılmış Fonksiyonel Çikolata Projesi kapsamında, Çocuklar, Şeker Hastaları ve Obeziteler için şekersiz çikolata üretti. Çikolatanın ilk tadına bakan, Eğitimci Yazar Neslihan Cebesoy.tam not verdi.

Laboratuvar ortamında çok sayıda deneme sonucu hurma tozu kullanarak renklendirme başarı sağladıklarını anlatan, Sakarya Üniversitesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Omca Demirkol ile birlikte girişimci kadın Fatma İnan, Üniversitenin laboratuvarında yaptıkları ARGE çalışmaları sonucunda şekersiz çikolata yapmayı başardılar.

“Çocuklar İçin Çok Faydalı”

Sakarya Üniversitesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Omca Demirkol, hurma tozu veya başka bir meyve tozu ile çikolata üretilebilir. Özellikle hurma gibi yüksek şeker içeren meyvelerin tozlarının çikolata gibi ürünlere kattığınızda kristal şeker katma zorunda kalmazsınız. Dolayısıyla fonksiyonel bir ürün elde etmiş olursunuz.

Çocuklar için daha uygun yani kristal şekerle üretilmiş çikolataya göre hurma gibi sağlıklı antioksidan aktivitesi yüksek olduğu bir meyvenin tozundan elde edilmiş bir çikolatayı sağlık acısından tüketmek daha faydalı olduğunu söyledi.

“Şekersiz Çikolata Raflarda Yerini Almasını Bekliyoruz”

Sakarya Hendek İlçesinde KOSGEB destekli hibe kredisi ile yöresel ürünler üreten girişimci kadın Fatma İnan, Hurma ile tatlandırılmış şekersiz çikolata fikir sahibiyim. KOSGEB’den destek alarak ARGE çalışmalarımı yapmak için, Sakarya Üniversitesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Omca Demirkol ile bu projeyi gerçekleştirdik. Yaptığımız ARGE çalışmalarını başarıyla gerçekleştirdik. Seri üretime geçmek için çaba sarf ediyoruz.Ürünü bir çok kapsamlı olarak gerçekleştirdik. Özellikle Antioksidan nedeniyle şeker hastalarındaki kan şekerini dengeleme düzenleme özelliği var. Çocuklarda şeker hastalığı oranı yükseldiği için bunu gerçekleştirdik. Bu projemi ve diğer projelerimi geliştirebilmem için yatırımcıların desteğini bekliyorum.“En büyük hayalimiz bu ürünün bir gün raflarda satılarak tüketiciye sunulması. Piyasaya çıkması halinde büyük talep göreceğine inanıyoruz” diye konuştu.

“Gönül Rahatlıkla Yenilebilir”

Üretilen Şekersiz Çikolatanın ilk tadına bakan, Eğitimci Yazar Neslihan Cebesoy, Sakarya Üniversitesi ve Girişimci kadın Fatma İnan ile birlikte ürettikleri şekersiz çikolatayı gönül rahatıyla şeker hastaları bu çikolatayı tüketebilirler. Çikolatanın tadına baktım ve diğer çikolatalardan farklı değil. Ayrıca obezite çocuklarında çok rahat bir şekilde tüketebileceği bir çikolata olmuş. Hurmanın içinde yüksek dozda şeker var meyve şekeri früktoz daha geç kana karıştığından dolayı, kan şekerini aniden yükseltmediği ve şeker hastalarının daha rahat tüketebilecekleri bir ürün olabileceğini düşünüyorum. Bunun dışında katılan hurma tozu çikolatanın lif özelliğini yani, insan organizması tarafından sindirilemeyen bitkisel kısmı oluşturduğu için bir miktarda çikolatanın kalori değerinin düşürmüş olacağı için güzel bir ürün elde edilmiş.İnş Allah girişimci kadın Fatma İnan’ı ve Sakarya Üniversitesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Omca Demirkol hocamızı ve ekibini daha iyi projelerde görmek istiyoruz.

Ali Ulvi DERYAOĞLU-Geyvemedya.com

2496 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle