Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 11 Kasım 2014 | Alt Haberler, Gündem, Sakarya, Teknoloji

Şehir küspe kokuyor

11_Kasim_Sayfaa_1Adapazarı Şeker Fabrikası pancar alım döneminin başlaması ile şehri yine küspe kokusuna mahkûm etti. 1 aydır devam eden koku şehri esir alırken vatandaşlar duruma tepki göstererek durumun rezalet olduğunu ifade etti.

3 İLÇEYİ ETKİLİYOR

Bir süre önce Yıldız Holding tarafından satın alınan Adapazarı Şeker Fabrikası pancar alım döneminin başlaması ile birlikte yeniden şehir için kâbusa dönüştü. Fabrikanın bacalarından çıkan ağır küspe kokusu şehri etkisi altına alırken özellikle gece saatlerinde başlayan ağır koku Adapazarı, Erenler ve Serdivan ilçelerini yoğun şekilde etkisi altına alıyor.

CEZA KESİLDİ

Fabrikanın özel sektöre devredilmeden öncesinde de yaşanan koku problemi bu yıl kotanın da artması ile daha zor bir hal aldı. İddialara göre Büyükşehir Belediyesi koku probleminden dolayı fabrikaya yüklü bir ceza keserken acilen önlem alınması uyarısını yaptı. Sakaryahalk’a konuşan vatandaşlar ile sorunun acilen çözülmesini  istedi.

VATANDAŞ İSYAN ETTİ

Konu hakkında görüştüğümüz Serdar Akan “Belediye ilgili kurumları yönlendirmeli ve gerekli önlemler alınmalı, oksijene ihtiyacımız var. Bu tür olayların önemsenmesi gerekiyor. Çevre kirliliği çok var ve insan sağlığı açısından da etkisi kötü oluyor” dedi.

FİLTRE TAKILMALI

Filtre takılmasının kokuyu önleyeceği fikrinde olan Hikmet Kuşlu “Bence filtre takılmalı. Konuyla kimse ilgilenmiyor. Fabrikanın sahibinin kesinlikle bu hava kirliliğini önleyecek kadar parası vardır. Halkı düşünmeden iş yapılıyor eğer bu durum böyle devam ederse fabrikadan çıkan kötü koku tüm Sakarya’yı saracak” diye konuştu.

HAVAMIZI KİRLETİYOR

“Fabrikadan çıkan koku çok pis insanların sağlığını tehdit ediyor” diyen Göksel Kaya “Kokuyla bende karşılaştım, rahatsız oldum fakat fabrika kalksın diyemem çünkü insanlar o fabrikadan ekmek yiyorlar. Ama filtre kesinlikle takılmalı çünkü kokunun daha fazla yayılmasıyla insanların hastalıklarında çoğalma görülebilir” sözlerini dile getirdi.

KOKU BİZİ BİTİRİYOR!

Küspe kokusundan şikâyetçi vatandaşlarımızdan biri olan Ömer Acar “Bence filtre yeterli olmaz. Komple kapatılması gerekiyor. O koku bizi bitiriyor. En yakın zamanda bu kötü kokuya çare bulunması gerekiyor” diyerek isyan etti.

SOKAĞA ÇIKAMIYORUZ

Kokudan muzdarip olduğunu söyleyen Fatma Ceylan “Bence bu konu şu anda Sakarya’da en önemsenmesi gereken konulardan biri ve kokuyu engellemek için filtre yetersiz olur diye düşünüyorum. Ben Serdivan’ da oturuyorum koku neredeyse tüm Serdivan’ ı kapladı. Sokağa çıkamaz durumdayız. Hem insanların sağlığına hem de çevreye zarar veriyor” dedi. Özgür Ceylan-Kaan Kurtoğlu

2742 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle