Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 08 Aralık 2016 | Alt Haberler, Gündem, Sağlık, Sakarya

SAÜEAH obezite cerrahisinde dayla dedi

SAMSUNG CSC

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SAÜEAH) Gastroenteroloji Kliniği’nde obezite ameliyatı olan hasta sayısı 100 kişiyi geçti. 170 kişinin de ameliyat için sıra beklediği kaydedildi.

170 KİŞİ SIRA BEKLİYOR

SAÜEAH Gastroenteroloji Kliniği doktorlarından Doç. Dr. Kerem Karaman öncülüğünde yapılan obezite ameliyatları yoğun ilgi görüyor. Ameliyat sayı 100 kişinin üzerine çıkınca Doç. Dr. Karaman ve ekibi serviste pasta keserek küçük bir kutlama yaptı. Konuyla ilgili bilgi veren Karaman “Klinik olarak hedefimiz bir yılda 100 obezite ameliyatı gerçekleştirmekti, hedefimize ulaştık.Bu aşamada bizi ayrıca sevindiren bir gelişme de yaptığımız bu ameliyatların sorunsuz şekilde gerçekleştirilmesi oldu. Şuan 170 hastamız sırada beklemekte, inşallah en kısa sürede bekleyen hastalarımızın da ameliyatlarını başarılı bir şekilde gerçekleştireceğiz.” dedi.

VÜCUT KİTLE İNDEKSİ

Obezite, halk tabiri ile şişmanlık günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde giderek artan bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkmaktadır. ABD’de obezite görülme oranı yüzde 35 civarındayken,ülkemizde ise  bu oran yüzde 30’larda seyretmektedir.              Herkes rahatça basit bir hesapla vücut kitle indeksine bakarak obez olup olmadığına karar verebilir. Vücut kitle indeksi;  vücut ağırlığının (kilogram cinsinden), vücut boyunun (metre cinsinden ) karesine bölünerek hesaplanıyor. Vücut kitle indeksi 30’un üzerinde hesaplanan kişiler obez olarak tanımlanırken, vücut kitle indeksi 40 ve üzeri olan kimseler morbid (ölümcül) obez hasta olarak tanımlanmakta.

Ali ULvi DERYAOĞLU-Geyvemedya.com

1708 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

SAÜEAH Obezite Cerrahisinde Dayla Dedi için 1 yorum

  1. ferhat dedi ki:

    obezite bölümünde coca cola’lı, fantalı kutlama da komik olmuş 🙂

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle