Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 05 Ekim 2013 | Alt Haberler, Gündem, Sakarya

Sapanca Gölü’nde keşif uçağı enkazı bulundu.

SAPANCA GÖLÜNDE UÇAK ENKAZI BULUNDUDalgıç ekipleri uçak enkazıyla karşılaştı.

8 metre derinlikteki uçak batığının kaza esnasında ikiye ayrıldığı tahmin ediliyor. Batığın kuyruk bölümündeki 52-7280 – 81 – P numarası ise bölgede 1972 yılında keşif yaparken şen ve pilotu vefat eden RF-84F (Thunderflash) tipindeki foto keşif uçağına işaret ediyor.

 

İşte o uçağın hikayesi

Söz konusu uçak 1.Taktik Hava Kuvvet Komutanlığı’na bağlı RP 284 numaralı RF-84F Thunderflash bir jet olup; 1 Ağustos 1972 Salı günü saat 12.30 sıralarında Niksar 1937 doğumlu Hv.Plt.Bnb. Akil Muhtar ERDEM komutasında Eskişehir-Sakarya-Sapanca-Oraklı- Eskişehir rotasında profil uçuşu yaparken Sapanca Gölü’nün kuzeydoğusuna düşmüş ve ilk anda kayıp durumda olan pilot iki gün sonra gölün 11 metre derinliğinde uçağın kokpitinde ölü olarak bulunmuştur.

Şehit Binbaşı ERDEM Niksar İlçe Mezarlığındaki ebedi istirahatgahında yatmakta olup, uçağın düştüğü anda kanatları göl yüzeyinde bir iki saat kadar görünür halde kalmıştır. Birlikte çıkartılan uçağın kuyruk kısmı E-5 Karayolu kenarında saatlerce treyler beklemiştir.

Haber:İrfan N.ÖZDİLEK

3341 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle