Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 27 Nisan 2014 | Alt Haberler, Manşet, Sakarya, Teknoloji

Sakarya’nın Gurur Günü

SASKİ-ADASU-HES-BARAJI-AÇILDI-TANER YILDIZ-HES AÇILIŞI-00Büyükşehir Belediyesi tarafından Sakarya Nehri üzerinde inşa edilen ve Türkiye’ye örnek olan Hidroelektrik Santrali’nin açılışında konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Sakarya, enerji konusunda Türkiye’yi omuzluyor. Elektrik dağıtımında Türkiye’nin kalbi Sakarya’dır. Enerji kaynaklarını çok iyi kullanabilen ve bu enerjiyi vatandaşa kaliteli şekilde ulaştıran bir şehir Sakarya. Yaptığımız bu tür yatırımlar daha az doğalgaz ithal etmemizi sağlıyor. Hidroelektrik Santralimizin başta Sakarya’mıza ve Türkiye’ye hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullanırken; Başkan Toçoğlu, “Türkiye’de ilk kez bir belediye, bir rüyayı gerçek kılıyor, bir ilke imza atarak Hidroelektrik Santrali’nin açılışını gerçekleştiriyor. Türkiye’de ilk kez, AK Parti belediyecilik anlayışını ortaya koyan devasa bir hizmet hayata geçiriliyor” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi tarafından Sakarya Nehri üzerinde inşa edilen Hidroelektrik Santrali’nin resmi açılış töreni gerçekleştirildi. Programa Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Vali Mustafa Büyük, İl Emniyet Müdürü Osman Babadağı, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Adnan Şimşiroğlu, Sakarya Adliyesi Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet Akyüz, SESOB Başkanı Hasan Alişan, SATSO Başkanı Mahmut Kösemusul, AK Parti Sakarya İl Başkanı Recep Uncuoğlu, AK Parti Sakarya Milletvekilleri Ayhan Sefer Üstün, Hasan Ali Çelik, İller Bankası Genel Müdürü Mehmet Turgut Dedeoğlu, KASKİ Genel Müdürü Ender Batukan, İSKİ Genel Müdürü Ahmet Demir, SAÜ Rektörü Muzaffer Elmas, kaymakamlar, ilçe belediye başkanları, ilçe başkanları, Büyükşehir bürokratları ile çok sayıda vatandaş katıldı. 

 2023 hedefine uygun

Programın açılış konuşmasını yapan SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, “Bu projemiz hükümetimizin 2023 hedefine uygun olarak Sakarya’mızdaki kalkınma hamlesinin yeni bir aşamasını temsil etmektedir. Yerel yönetimlerin girişimci yatırımcılığına özgün bir örnek oluşturmaktadır. Çok şükür santralimiz sayesinde bugüne kadar 15 milyon kilovat enerji ürettik. Projemiz uluslararası standartlarda geliştirilmiş ve ekolojik bir projedir. Bu yönüyle balık geçidi, çakıl geçidi ve çevre rekreasyonuna katkısı önemle vurgulanmalıdır” dedi. Rüstem Keleş’in ardından söz alan İller Bankası Genel Müdürü Mehmet Emin Dedeoğlu, “Sakarya’da 65 projeye katkı sağladık. İnşallah yatırımlarımız artarak devam edecek” diye konuştu.

 Bu gurur şehrimizin

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, “Türkiye’de ilk kez bir belediye, bir rüyayı gerçek kılıyor, bir ilke imza SASKİ-ADASU-HES-BARAJI-AÇILDI-TANER YILDIZ-HES AÇILIŞI-8atarak Hidroelektrik Santrali’nin açılışını gerçekleştiriyor. Türkiye’de ilk kez, AK Parti belediyecilik anlayışını ortaya koyan devasa bir hizmet hayata geçiriliyor. Türkiye’de ilk kez bir belediye, doğal kaynaklarını böylesine etkin bir şekilde kullanarak vatandaşına bu hizmeti sunuyor, geleceğine sahip çıkıyor. Bu gurur şehrimizin, bu gurur ülkemizin. Bu gurur milletimizin, bu gurur hepimizin” şeklinde konuştu. 

 

Nehir, şehrimize katma değer sağlayacak

Doğal kaynakları doğru ve etkin kullanmanın en temel insani ve ahlaki görev olduğunun altını çizen Başkan Toçoğlu, “Bizim doğaya karşı sorumluluğumuz inancımızın bir gereğidir.  Su kaynaklarını temiz tutmak ve korumak bizim vazifemizdir.    Her canlı şeyin sudan yaratıldığı emrine inananlar olarak; Biz doğayı insanın nefsine teslim edemeyiz. İnsanın sınırsız ihtiyaçlarını karşılamak adına dünya nimetlerini sorumsuzca kullanamayız. Bu görüşten hareketle, adına şiirler yazılan, yüzyıllardır bu toprakları besleyen Sakarya Nehri’nin boşa akıp gitmesine gönlümüz razı olamazdı.  Bu sebeple harekete geçtik. Bugün hep birlikte açılışını gerçekleştirdiğimiz, gurur kaynağımız ADASU HES’i projelendirdik. Bu proje ile birlikte artık, “Nehir Akar Türk Bakar” sözü bir kez daha tarih olmaya mahkûm olduğunu görecektir. Bu projeyle birlikte artık, yıllardır atıl durumda kalan Sakarya Nehri, şehrimize katma değer sağlayacak bir fonksiyon daha üstlenecektir. Bu projeyle Sakarya Nehri, şehrimize bir kez daha hayat verecektir. HES projemizle Allah’ın bizlere nasip ettiği bu güzellikleri en rasyonel şekilde değerlendirmiş olacağız” dedi.

 Enerji kalemi yatırıma aktarılacak

Bu proje ile Sakarya’nın enerji üretiminin bir parçası haline geldiğini belirten Başkan Toçoğlu, “On yıldır Türkiye’yi her alanda değiştiren iradenin Sakarya’ya yansıması olan bu projeyle birlikte, şehrimiz sadece tüketmeyen, üretimin de bir parçası olacak ADASU HES ile yeni bir dönem yaşayacak. Sakarya, hayata geçirilen bu projeyle birlikte artık, yıllık tüketimi 8 Milyona varan enerji kalemini yatırıma aktaracak.  Şehrimize, ülkemize büyük bir katma değer sağlayacak bu vizyon projeyle birlikte Sakarya Nehri’ndeki kirliliğin de önüne geçilecek.  Yeni HES sayesinde, Sakarya Nehri’nin 60 kilometre uzunluğundaki bölümünü katı atıklardan temizliyor, nehrin akış debisini HES sayesinde düzenlemiş oluyoruz.  Balık geçişleri, çakıl geçişleri ve diğer katkılarla birlikte uluslararası standartlara uygun bir şekilde inşa ettiğimiz bu çevreci yatırımın şehrimiz için hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

Sakarya kazansın, Türkiye kazansın

Başkan Toçoğlu konuşmasının sonunda, “Hemşerilerimizin yaşam kalitesini yükseltecek yeni projeleri bir bir hayata geçiriyoruz.  Sakarya’nın dört bir yanına ulaşıyoruz. Hiç durmadan, gece gündüz demeden, Sakarya için, ülkemiz için daha fazla ne yapabiliriz düşüncesiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yatırımlarımızın tamamını, gelecek 50 yılın planına uygun şekilde gerçekleştiriyor, kalıcı hizmetler hayata geçiriyoruz.  49 yıl boyunca Sakarya’ya kazandıracak Hidroelektrik Santralimiz gibi onlarca projede tek bir niyetimiz var: Sakarya kazansın, Türkiye kazansın. Yeni Türkiye’nin geleceği bu vizyon projelerle daha da aydınlansın. Geleceğimiz parlak, bereketimiz daim olsun” ifadelerini kullandı. 

 

Belediyelerimiz enerji üretiyor

SASKİ-ADASU-HES-BARAJI-AÇILDI-TANER YILDIZ-HES AÇILIŞI-14AK Parti Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, “Çok şükür ki belediyelerimiz çok önemli bir konuma geldi. Gördüğünüz gibi artık Sakarya tükettiği enerjiyi üretiyor. Bu proje şehrimizi nehrimizle buluşturacak Sakarya Park projesinin de önemli bir ayağını oluşturuyor. Şehrimize hayırlı olsun” ifadelerini kullanırken Vali Mustafa Büyük, “Projede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyor, şehrimize hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

 

Yeni Türkiye’ye katkı sağlayan şehir

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Zeki Toçoğlu olmak SASKİ-ADASU-HES-BARAJI-AÇILDI-TANER YILDIZ-HES AÇILIŞI-4üzere böyle bir hayırlı çalışmaya katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum. Bu proje sadece Sakarya’nın yüz akı değildir, bu proje birçok belediyeye örnek olacak bir çalışmadır. Sakarya her zaman siyasi ve sosyal açıdan, dokusu ve yapısıyla tüm şehirlerimize örnek olmuştur. Sakarya şu anda tükettiği enerjinin 6,5 katını üretebilecek kapasiteye sahip. Sakarya hem Türkiye’nin siyasi istikrarına hem de enerji üretimine katkı sağlamış bir şehir” diye konuştu. 

 

Enerji kaynaklarını çok iyi kullanan şehir

Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen santralin çevreci yapısından övgüyle bahseden Bakan Yıldız, “Sakarya, Türkiye’yi omuzlayan şehirlerimizden bir tanesi. Elektrik dağıtımında Türkiye’nin kalbi Sakarya’dır. Enerji kaynaklarını çok iyi kullanabilen ve bu enerjiyi vatandaşa kaliteli şekilde ulaştıran bir şehir Sakarya. Yaptığımız bu tür yatırımlar daha az doğalgaz ithal etmemizi sağlıyor. Enerji için sadece geçen sene 7 bin megavatlık yatırım yaptık. Bu proje çevreye duyarlılığı ve etrafında hayata geçirilen rekreasyon projeleri ile büyük bir önem taşıyor. Enerji yatırımlarının önünü daha da açıyoruz. İnşallah her yıl Türkiye’nin büyümesine 6 ila 8 Milyar dolar arasında katkı sağlamaya devam edeceğiz. Projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hidroelektrik Santralinin Türkiye’mize, bölgemize, Sakarya’mıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı. Taner Yıldız’ın konuşmasının ardından ADASU HES’in yapımında katkıları olan firma sahiplerine plaket takdim edildi ve hidroelektrik santralinin açılış kurdelesi kesildi. 

2742 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle