Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 28 Ekim 2014 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Sakarya

SAKARYA’NIN GIDA PERAKENDECİLERİ BÜYÜME YOLUNDA

SATSO 3. Meslek Komitesi Gıda Parakendicilerinin Geyveli Başkanı iş adamı Mustafa Yılmaz; “TOPÇA’nın artık sektöre yetersiz geldiğinin altını çizerek “Biz halin yanına daha modern daha sağlıklı bir gıda toptancıları halinin yapımı için girişimlerde bulunarak, projelerini SATSO Yönetim Kurulu’na sunduklarını belirtti.

satso-3.meslek-komitesi-mustafa yilmaz- (3)SATSO’nun başkanlığını Geyveli İş adamı Mustafa Yılmaz’ın yaptığı 3. Meslek Komitesi  üyelerin sektörel anlamda bilinçlendirilmesi ve gelişimlerine yönelik etkin bir çalışmaya imza attı.

3. Meslek Komitesi geçtiğimiz gün Limapark Otel’de meslek grubu üyelerinin katılımı ile “ Sakarya İli Gıda Sektörünün Türkiye içindeki yeri, Sektör Problemleri ve Sektöre Verilen Devlet Destekleri” konulu bir seminere ev sahipliği yaptı.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ile Doğu Marmara Avrupa İş Geliştirme Merkezi işbirliği ile gerçekleştirilen seminerden önce üyeler kahvaltıda bir araya geldiler.

Ardından geçilen seminere SATSO Yönetim Kurulu Üyesi Ertuğrul Öztürk, 3. Meslek Komitesi Başkanı Mustafa Kemal Yılmaz, Meclis Üyeleri, Meslek Komitesi Üyeleri, Kocaeli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Bilsen Bilgili, ABİGEM Eğitim Uzmanı Mehtap Dündar, ABİGEM İş Geliştirme Uzmanı Aydolu Elif Yıldırım ve sektör temsilcileri iştirak etti.

Seminerin açılışında kısa bir konuşma yapan Komite Başkanı Mustafa Kemal Yılmaz sektör temsilcilerinden gelen talepleri değerlendirdiklerini ifade ederek söz konusu toplantının ilimiz açısından önemine değindi.

Yılmaz konuşmasının devamında TOPÇA’nın artık sektöre yetersiz geldiğinin altını çizerek “Biz halin yanına daha modern daha sağlıklı bir gıda toptancıları halinin yapımı için girişimlerde bulunduk ve Komite kararı SATSO Yönetim Kurulu’na sunuldu.” dedi.

Sakarya’nın gıda sektöründe Türkiye içindeki yeri, sektör problemleri hakkında bilgi veren Kocaeli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Bilsen Bilgili ayrıca , gıda sektörünün diğer sektörler içerisindeki yeri, gıda sektöründe üretici, toptancı, bayi perakendeci çatışmaları, gıda sektöründe insan kaynaklarının rolü ve mevcut durumu, gıda sektöründe nakit dönüşüm süresine ilişkin sorunlar, Gıda Sektöründe rekabetin genel durumu, Gıda Sektöründe standartlar ve mevcut durum, Gıda Sektöründe stoklama ve problemleri, Gıda toptancı, perakendeci, ve bayilerinde satış, pazarlama konularına da değindi.

Bilgili sunumunda Gıda perakende sektörünün global mali kriz döneminde piyasanın canlı kalmasına katkı sağlayan önemli bir sektör olduğunu dile getirerek sektörün doğrudan yabancı yatırımlara da katkı sağladığını ve kayıt içi ekonominin en güçlü aktörü olarak yenilik ve teknoloji kullanımında öncü olduğunu ifade etti.

Gıda perakendecilerinin ulusal anlamda bir marka olabilmeleri için önce  yerel daha sonra bölgesel bazda zincir mağazalar oluşturmaları gerektiğini vurgulayarak sektörde büyümenin en temel koşulunun birlikte hareket etmekten geçtiğinin altını çizdi.

Bilgili, ulusal zincirlerle savaşabilmek için yerel gıda mağazalarının birleşmelerinin etkili olacağını da özellikle belirten Kocaeli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Bilsen Bilgili Sakarya’daki gıda sektörü istatistiklerinin güncellenerek bir sektör profilinin hazırlanması gerektiğini ifade etti.

Doğu Marmara ABİGEM Eğitim Uzmanı Mehtap Dündar ise Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi’nin çalışmaları ve destekleri hakkında katılımcılara detaylı bilgi verdi.

Dündar sektör temsilcilerinin çağın gereklerine uygun firmalar olabilmek için geleneksel anlayışlarda sıyrılmak gerektiğini belirterek ABİGEM’in bu konudaki danışmanlıklarından örnekler verdi.

İş Geliştirme Uzmanı Aydolu Elif Yıldırım ise katılımcılara işlerini geliştirmek bir adım ileri gidebilmeleri için devlet tarafından finanse edilen destekler hakkında bilgi verdi. Yıldırım sunumda KOSGEB tarafından yürütülen İş Birliği Güç Birliği Destek Programının detaylarını vererek bu programın sektörün gelişmesi adına önemli bir katkı sağlayacağını vurguladı.

Sunumların ardından geçilen soru cevap bölümünde Sakarya’nın gıda perakendeciliği konusunda ciddi bir gelişme potansiyeli olduğu ancak bunu ortaya çıkarabilmek için bir sektör stratejik plan çalıştayına gerek olduğu Sakarya’nın gıda sektör alanında röntgeninin çekilmesi gerektiği ifade edildi.

Oldukça yararlı bir seminer olduğunu ifade eden 3. Meslek Grubu üyeleri seminerde anlatılan konulardan istifade etme fırsatı sunan SATSO Yönetimine teşekkürlerini sundular.

Geyvemedya/Haber Merkezi

satso-ucuncu-meslek-komitesi-

1887 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle