Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 07 Temmuz 2012 | Geyve, Gündem, Sakarya, Yaşam

Sakarya’da 6 Ayrı Deprem Meydana Geldi..

Merkez üssü Sakarya olan 6 deprem kentte heyecan ve panik yaşanmasına neden oldu. Yüksek katlı binalar da daha şiddetli hissedilen deprem ile beraber polis kentte alarma geçti. Depremlerle ilgili olarak Valilik’te çalışma başlattı.

Sakarya güne depremle gözlerini açtı. Arka arkaya yaşanan 5 ayrı deprem kentte heyecan ve panik yaşanmasına neden oldu. Yüksek katlı binalarda korku ve heyecan yaşanmasına neden olan depremler bütün ilçelerde de hissedildi.

Sakarya Emniyet Müdürlüğü depremlerle ilgili çalışma başlatırken hastanelere henüz intikal eden bir vaka olmadı. Depremler sonrasında özellikle Serdivan ve çevresinde herkes panik yaşandı.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) Ulusal Deprem İzleme Merkezi (UDİM) depremlerle ilgili olarak yapılan ölçümleri yayınladı.

Rasathane’den yapılan açıklamaya göre sırasıyla depremler şöyle gelişti.

İlk sarsıntı Serdivan

7 Temmuz 2012 tarihinde ve Saat 09:56:03 te Merkez üssü Serdivan Aşağeıdereköy olmak üzere 2.3  şiddetinde ilk yer sarsıntısı yaşandı. Deprem Serdivan’da kısmen hissedildi.

2. sarsıntı yine Serdivan

Bu sallantıdan kısa bir süre sonra yine merkez üssü Serdivan Kuruçeşme olan ve saat 10:07:45  itibari ile 4.0  şiddetinde bir deprem daha oldu. İşte bu deprem kentte panik yaşanmasına neden oldu. Bir anda yaşanan sarsıntı ile beraber yüksek katlı binalarda korku ve panik vardı. Kuruçeşme üssü olan ve 4.0 şiddetindeki deprem ile beraber polis kentte alarma geçti.

3. depremin üssü de Serdivan’dı

Bu iki depremden sonra kentte heyecan yaşanırken hissedilmeyen bir deprem yine Serdivan merkezli yaşandı. Saat 10:11:08  itibari ile yine merkez üssü Serdivan Aşağıdereköy olan ve 2.1 şiddetinde 3. bir deprem oldu. Ancak bu deprem kentte hissedilmedi.

4. Depremin üssü Adapazarı oldu

Arka arkaya yaşanan ve kentte ‘Ne oluyor’ sorusunu gündeme getiren 3 ayrı deprem sonrasında bu kez Adapazarı merkez üssü olan bir deprem daha yaşandı. Bu depremde saat 10:12:06  itibari ile merkez üssü Adapazarı 2.1 olarak ölçüldü.

5. Depremin üssü yine Adapazarı oldu

Adapazarı Merkez üssü olan deprem ile beraber heyecan doruk yaparken bu kez 5. yer sarsıntısı yine Kandilli tarafından ölçüldü. Bu depremin şiddeti ise saat 10:14:25 itibari ile  2.5  olarak kayıt edildi.

6. Deprem yine Adapazarı’nda yaşandı

17 Ağustos depremi ve yaşanan acıyı iyi bilen Sakarya güne deprem ile gözlerini açınca, kentte ister istemez heyecan dorukta oluyor. Yaşanan acının merkezi olan Sakarya’da arka arkaya yaşanan 5 ayrı sarsıntı sonrasında 6. sarsıntı yine Adapazarı merkezinde yaşandı. Saatter tam da 10:24:32′ yi gösterirken yine merkez üssü Adapazarı Kömürlük olan 2.6 şiddetinde ve diğer 5 ayrı sarsıntıdan bağımsız bir deprem daha oldu.

Saat 11.14 itibari ile yeni sarsıntı kayıt edilmedi

Sakarya’da arka arkaya yaşanan 6 ayrı yer sarsıntısı sonrasında saat 11.00 itibari ile yeni bir sarsıntı kaydı yapılmadı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) Ulusal Deprem İzleme Merkezi (UDİM) merkezi kayıtlarına göre Sakarya’da yaşanan 6 yer sarsıntısı sonrasında merkez üssü Elazığ Fatmalı olan 2.2 şiddetinde bir deprem oldu.

Bu depremler ne anlama geliyor ?

17 Ağustos depreminde acı ve gözyaşının merkezi oldu Sakarya… İnsanoğlu’nun çaresiz kaldığı o anları iyi bilen, hatta birebir yaşayarak öğrenen Sakarya’da depremler küçük bile olsa, korkusu büyük oluyor. İşte bu nedenle arka arkaya yaşanan 6 ayrı depremin ne anlama geldiği kentte en çok sorulan soru oldu.

Gözler Sakarya Üniversitesi’nde

Depremlerin birbirinden ayrı ve küçük birer artçı sarsıntı olup olmadığını ise uzmanların yapacağı araştırma ile netlik kazanacak. Bu anlamda gözler Sakarya Üniversitesi’ne çevrildi. Sakarya Üniversitesi’nin deprem uzmanları ile beraber yapacağı araştırma ise depremlerin şeklini ortaya koyması bekleniyor.

4567 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle