Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 05 Mayıs 2015 | Alt Haberler, Gündem, Manşet, Sağlık, Sakarya, Teknoloji

Sakarya’da Bir İlk ! Felçli Hastanın Yüzü Güldü..

31057Sakarya’da ilk defa yapılan uygulamayla felçten kurtuldu.

Fedayi Şen isimli 75 yaşındaki hasta, halk arasında felç olarak bilinen “inme” hastalığından, Sakarya’da ilk defa gerçekleşen uygulamayla kurtuldu.

Rahatsızlanan Fedayi Şen, ailesi tarafından Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı. Burada yapılan kontrollerde inme geçirdiği belirlenen Şen’e trombolitik denilen pıhtı eritici tedavi uygulandı. Sağ tarafında belirgin güç ve sağ gözünde görme kaybı yaşayan Şen, SEAH’ta ilk defa uygulanan tedavi ile sağlığına kavuştu.

“İlk 4 buçuk saat önemli”

Sakarya Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bilgehan Atılgan Acar yönetiminde gerçekleşen uygulama, inme ünitesinin ve trombolitik uygulamanın da önemini ortaya koydu.

Felç geçirilirken ilk 4 buçuk saatin önemine dikkat çeken öğretim üyesi Acar,

“Bu uygulamanın daha da yaygınlaşması için hasta ve hasta yakınlarının belirtileri tanımada bilinçlenmesi ve tereddüt etmeden hastaneye hızlı bir şekilde ulaşmalarının sağlanması çok önemlidir” dedi.

İnme ünitesinin büyük bir kazanım olduğunu da hatırlatan Acar, “İyi organize olmuş bir ekibimiz var. İnme merkezi oluşturma konusunda da çalışmalarımız devam ediyor. Kamu Hastaneleri Birliği, Tıp Fakültemiz ve hastane yönetiminin uyumu ve verdiği destekle vatandaşlarımıza daha etkin hizmet etme imkanı bulabiliyoruz. Bu çalışmaları daha da ileriye taşıyacağız. Hastamız Fedayi Şen’e geçmiş olsun diyoruz” diye konuştu.

“Yüzüm güldü”

Bir anda yüzünün uyuşmaya başladığını, konuşamadığını ifade eden Fedayi Şen ise, “Hastaneye nasıl geldiğimi hatırlamıyorum. Kendime geldiğimde eskiye dönmüştüm. Yine yüzüm gülüyor. Doktorum Bilgehan Bey ve Türkan Hanım başta olmak üzere tüm ekibe ve hastane çalışanlarına çok teşekkür ediyorum” dedi.

İnme

İnme (felç), toplumda ölüm nedenleri içerisinde ikinci, sakat kalma nedenleri içerisinde ise ilk sırada yer alan ve sıklığı giderek artan bir problem. Merkezi sinir sisteminde damarsal nedenlere (damar tıkanıklığı veya kanama) bağlı olarak gelişen bu tablo özellikle bir vücut yarısında (yüz, kol ve bacaklar) ani gelişen uyuşma, karıncalanma, güçsüzlük, baş ağrısı, bilinç bozukluğu, görme kaybı, konuşma ve algılama bozukluğu gibi bulguları içeriyor.

sakaryada-bir-ilk-felcli-hastanin-yuzu

1917 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle