Hoşgeldiniz  

admin | 14 Nisan 2013 | Gündem

‘Ruh’sat yasası!

Bedirhan ÖZYİĞİT / ANKARA

EMNİYET Genel Müdürlüğü’nce hazırlanarak İçişleri Bakanlığı’na gönderilen ve Silah Kanunu’nda değişiklikleri öngören yasa tasarısıyla, uyuşturucu ve alkol bağımlısı olanların silah kullanımını kısıtlanacak. Alkol ve uyuşturucu madde etkisi altında silah taşıyanlara yönelik düzenlemeler içeren tasarıya göre; madde tesiri altında silah taşıdığı tespit edilen kişilerin ruhsatları alınacak. Kuralların ihlali tekrar edildiğinde verilecek ceza katlanacak, cezalar ruhsatın geri alınması veya iptaline kadar varacak.

PSİKOLOJİK TESTE TABİ TUTULACAK
Bakanlığın onayının ardından Meclis’e sunulacak olan tasarıyla silah ruhsatı almak için sağlık raporu ve sabıka kaydı yeterli görülmeyecek. Silah kullanımında ciddi sıkıntılar yaşanması ve kanunda bulunan pürüzleri kullanan silah sahipleri, bundan böyle ruhsat almak isterse eğitimden geçecek. 10 gün sürecek eğitim programına tabi tutulacak olan silah sahipleri psikologların da katılacağı eğitim programında başarısız bulunursa ruhsat alamayacak.
Av tüfeği ruhsatı alma yaşı 21’e çıkarılacak. Daha önce 18 olan yaş sınırlamasının da düzenlenerek silah kullanımına bağlı olarak oluşabilecek ciddi yaralanma ve ölümlerin önüne geçilmesi planlanıyor.

Kaynak: haberturk.com
774 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle