Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 14 Ocak 2017 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Manşet, Sakarya, Sür Manşet, üst Haberler

Ormancılıkta Kar Engel Değil Fırsattır

Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü, tür bazında envanterde ve tür bazında gençleştirmede ilk olan Saçlı Meşe (Quercus cerris) gençleştirme sahasında kar üzerinde ışık kesimine başladı.

2014 yılında Saçlı Meşe (Quercus cerris) ağaç türünde bol tohum tespit edilmesi nedeniyle, Geyve Orman İşletme Müdürlüğü, Soğuksu Orman İşletme Şefliği 36 nolu bölmesinde 2 Ha alanda tabii gençleştirme çalışmalarına başlanarak arazi çalışmaları tamamlanmıştı. 2015 yılı ilkbaharında gençlik elde edilmiş olup, yapılan fidan sayımlarında sahadaki başarı oranı %95 olarak tespit edilmişti. Meşe ışık ağacı olması nedeniyle, gençlikleri ışığa ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle gençlik elde edildikten 2-3 yıl sonra gençliklerin ışık ihtiyacını karşılamak amacıyla sahada ışık kesimleri yapılması gerekmektedir.

Işık kesimlerinin vejetasyon mevsimi dışında ve kar üzerinde yapılması, gençliklerin kesme ve sürütme sonrasında oluşacak zararlardan en az etkilenmesi açısından önemli bir ormancılık tekniğidir. Bu bağlamda ilk ışık kesimleri kar üzerinde yapılmaya başlandı.

Gençliğe İstikbal Vermek

Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Ormanların sürdürülebilirliğini sağlamada olumsuz hava koşullarına rağmen gençliğe istikbal verecek çalışmaların ormancılık tekniği ve ilkelerine uygun olarak yapılmasını önemsiyoruz” dedi.

Ercan DEMİR-Geyvemedya.com

 

2113 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle