Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 06 Haziran 2019 | Alt Haberler, Geyve, Gündem, Köyler, Manşet, üst Haberler, Yaşam

Melekşesolak’ta Bayram Bir Başka Güzel..

Geyve’nin Meleksesolak Mahallesinde Bayram kutlama geleneği yıllardır yaşatılmaya devam ediyor.

Geyve ilçesinin tüm mahallelerinde geleneklerinde olmasına rağmen zamanla unutulan çoçukların el öpüp şeker toplaması Melekşesolak Mahallesinde büyük bir heyecan ile devam ettiriliyor.

Mahallede Ramazan Bayramı coşkusu da büyük heyecan içerisinde geçti.Toplu Halde Bayram namazı kılınmasıyla başlayan Bayram camide yapılan musafaha ile devam ettirildi.Daha sonra köy meydanında toplanan çoçuklar ev ev dolaşarak hem büyüklerinin bayramını kutluyor hem de yüzlerce yıllık bir geleneği sürdürüyor. Her bayramda ilk günkü heyecan ile yaşatılan gelenek, annelerin çocukların  bayramlık kıyafetlerini giydirmesi ile başlıyor. Çoçuklar köydeki evleri tek tek dolaşarak büyüklerin ellerinden öpüp şeker toplayıp köy meydanında buluşuyorlar.

Yüzlerce yıldır  devam eden , atalara saygı duyma kültürü ”atalar kültürü”nün bir yansıması olarak küçüklerin büyüklerinin elini öperek bayramlaşması ve büyüklerin de çocuklara şeker, çikolata, harçlık verdiği  gelenek yaşatılmaya devam edilmesi büyük küçük herkesin hoşuna gidiyor.Melekşesolak Mahallesindeki  bayram günlerinde yaşlısı genci her insanın ellerindeki torbalar ile şeker toplama geleneği devam ederken, en çok şekeri toplayan çocukların sevinçleri yüzlerinden okunuyor.

Bu gelenek, ilçede yüzlerce yıldır bu şekilde devam ediyor.

Erdinç TUNA-Geyvemedya.com

1215 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle