Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 13 Ocak 2015 | Alt Haberler, Geyve, Manşet

Kuvayi Milliye Müzesinin Çatısı Çekim Esnasında Çöktü..

geyve-alifuatpasa-kuvayi milliye-muzesinin-catisi-coktu- (3)Geyve Alifuatpaşa’da bulunan Kuvayi Milliye Müzesinin Çatısının bir bölümü  Çekim Esnasında Çöktü..

Geyve İlçesi Alifuatpaşa Mahallesinde bulunan Ülkemizin tek “Kuvay-ı Milliye Müzesi”nde, TRT Haber Programı çekimleri yaptı.
Ali Fuat Cebesoy Paşamızın ölümünün 47. yılı nedeni ile hazırlanan programda, Yazar Namık Cihan Kuvay-ı Müzesi ve Cebesoy Müzesi ile ilgili olarak bilgiler verdi, soruları cevapladı.

TRT ile ilgili program sonrası mekan fotoğrafları çekilirken, Türkiye nin İlk Tek Kuva-yi Milliye Müzesi olan Geyve Ali Fuat Paşa Kuvayı Milliye Müzesi nin Çatısının bir bölümü Kar nedeniyle bir bölümü çöktü. Yoğun kar yağışına dayanamayan çatı sonrası binanın komple bir bakıma girmesi bekleniyor.

Namık Cihan. Geyvemedya.com

geyve-alifuatpaa-kuvayi milliye-muzesi-catisi-coktu-

Ali Fuat Paşa Müzesi hakkında

Sakarya İli, Geyve İlçesi, Alifuatpaşa Beldesinde, Sakarya Nehri kenarında, Merkez Camisinin hemen arkasında iki katlı kagir bir yapıdır. Mülkiyeti Alifuatpaşa Belediyesine aittir. Daha önce Belediye binası olarak kullanılmış, 1989 yılında alınan Belediye Meclis kararı ile kullanım hakkı Özel İdare Müdürlüğüne verilmiştir. İl Özel İdaresi Müdürlüğü tarafından yapılan düzenlemeler sonrasında 30 Ekim 1989 tarihinde Kuvayı Milliye ve Ali Fuat Cebesoy Müzesi olarak ziyarete açılmıştır. İl Özel İdaresinin Kapanmasının Geyve Belediyesine verildi.

Müzenin zemin katı Kuvayı Milliye Müzesi olarak düzenlenmiştir. Giriş güney cephedendir. Ortada bir salon ve bunun her iki yanında üçer oda olmak üzere altı oda bulunmaktadır. Girişin hemen sağındaki oda memur odası, sol taraftaki oda kütüphane, diğer kısımlar ise sergi salonu olarak kullanılmaktadır. Bu salonlarda; Kuvayı Milliye döneminde görev almış şahsiyetlere ait fotoğraflar, Amasya, Erzurum ve Sivas kongre metinleri, Atatürk’ün el yazısı ile yazılmış 10.Yıl Nutku fotokopileri, Kuvayı Milliye dönemine ait kronoloji, fotoğraflar ve haritalar duvarlara asılı olarak sergilenmektedir.

Müzenin 1. Katı, Ali Fuat Cebesoy Müzesi olarak düzenlenmiştir. Binanın batıya bakan dış yüzündeki betonarme merdivenlerle çıkılan, kuzeybatı köşedeki giriş salona açılmaktadır. Bu salon ve etrafındaki odalarda; Ali Fuat Cebesoy’a ait giysiler, karyola, madalyalar, belgeler, fotoğraflar ve muharebe krokileri sergilenmektedir.

Müzede 26 etnografik ve 47 arşiv vesikası olmak üzere toplam 73 adet eser vardır.

Müze, Pazartesi Hariç Haftanın her günü 08:00–12:00, 12:30–16:30 saatleri arasında ziyarete açıktır

 

3324 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle