Hoşgeldiniz  

Güven HASBAŞ | 23 Nisan 2014 | Alt Haberler, YAZARLAR

Koltuklarınızda otursunlar!

güven hasbaşUlusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlanıyor bu hafta. Dünya çocukları güzel ülkemde buluşup bayramlaşacaklar. Hatta bayramlaşmaya başladılar bile.

Tataristan’dan, Endonezya’dan, Bosna’dan ve daha birçok ülkeden Sakarya’nın misafirleri var. Yazının başlığını okuyanlar yanlış anlamasın ben mülki amirlerden koltuklarınızı gelen çocuklara verin ricasında falan bulunmayacağım.

O başlık koltuk için kırk takla atan siyasilerin hakkı. Nazımın geçtiğini düşündüğüm bazı belediye başkanlarından koltuklarını yarın belli koltuk sevdalısı isimlere vermeleri ricasında bulunacağım.

Önce isimlerini yazmadan üstü kapalı ricada bulunayım diye düşündüm. Gereksiz alınganlıklar hatta telefon trafiği başlamasın istedim. Başkanların çocuklara emanet ettikleri koltuklarını aday adaylığından sıkılmayanlara devretmesi çok mu abes olur.

Madem konu kendiliğinden koltuklara geldi. O halde rica edelim başkanlardan ve yarın makamlarını bir saatliğine de olsa devretsinler. Hala isim yazıp yazmama noktasında kararsızım.

Mesela girdiği hiçbir seçimi kaybetmediğini söyleyen Mehmet Kır için Murat Kaya’dan ricada bulunsam ve koltuğunu vermesini istesem ayıp etmiş olurum.

Belediye başkan adaylığından emekli olacağını düşündüğüm Taraklı’dan Mehmet Aydın için ricada bulunsam kızar şimdi. Aday olmak cesaret işi var mı cesaretin falan der… Ne bileyim daha bir sürü isim klavyemin ucuna geliyor ve vazgeçiyorum.

Yoksa kendilerinden başka başkan olacaklarına kimsenin inanmadığı biri sürü isim var yazılacak-çizilecek.

Birde başkanlığa aday olup meclis üyeliğine razı olanları da es geçmemek lazım. Belediye başkanları koltuklarını yarın onlara bırakmalı. Tam gün olmasa bile yarım saat oturmalarına izin vermeli. Şimdi bahsettiğim değerlendirmenin içinde olan isimler alınganlık gösterirler. Çok detaya girmemek lazım… Ne bileyim yanlışlıkla Osman Hira’yı, Nail Kahveci’yi falan tarif ederiz bedavadan kırılırlar. Neme gerek yahu…

Bunların dışında yarın koltuğa oturması gereken bir başka grup daha var. A Partisinden aday adayı olup, aday gösterilmeyince B Partisinin meclis listesine girenler. Onlarında yarın-öbür gün koltuğa oturması gerekiyor. Hüseyin Sevinç’in hakkı mesela yarın belediye başkanlık makamında oturmak…

Konuyu çok uzatmaya gerek yok. Ben inanıyorum ki yarın bayramı kutlayacak çocuklar, büyüklerine izin verip kendilerinin yerine koltuklara oturmalarını izleyeceklerdir. Yine bilirim ki bugünün çocukları gerçekçidir. Hayalle yaşamazlar. Onlar gelecekte hangi makama geleceklerini hayal eder, planlar ve onun için mücadele verirler. Dolayısıyla şeklen bir koltuğa oturmak onlara göre değildir. Bilirler o koltuklara fotoğraf çektirmek için oturduklarını…

Yarınlarımız, geleceğimiz olan çocukların bayramını kutluyorum. Bayramınız kutlu olsun çocuklar…

Koltuğunu bırakmayanlar…

Yukarıda koltuğa oturmasına izin verilip sevinmesi gerekenlerden kısa örnekler verdim. Birde bunun tersi bir durum var. Koltuğu kaptırmamak için kırk takla atanları da unutmamak lazım.

Onlar yarın çocuklara bile bırakmayacaklar yerlerini. Siyasette aday olabilmek için şekilden şekle girenler, bürokrasi de gidene söven geleni övenler var.

Onlar çocuk bayramı da dahil koltuklarını kaptırmamak için oradan kalkmazlar. Anlatamazsınız onlara çocukların şeklen oturduğunu fotoğraf çekimi sonrasında kalkacağını. Yatarken bile koltuğunu bırakmayanlar var.

Onların isimlerini neden mi yazmıyorum… Sizde çok kolaycı oldunuz. Başınızı sağa sola çevirerek dikkatli bakmanız yeterli… Herkes etrafında ki koltuk sevdalılarını görebilecek.

NOT: 23 Nisan’da koltukları çocuklara bırakma işi artık sona erer ve bir daha bu konulardan bahsetmek zorunda kalmak istemediğimi bilin istiyorum.

1670 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle