Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 04 Ocak 2017 | Alt Haberler, Geyve, Manşet, Sür Manşet

Kimlik Kartları Yenileniyor

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya yeni çipli kimlik kartı için başvurusunu yaptı.Kaya, Bu uygulamayla vatandaşın kimlik bilgilerinin başkaları tarafından alınması önlenecek, bu şekilde sahteciliğin önüne geçilmiş olacak, dedi

Geyve İlçe Nüfus Müdürlüğünde, Kimlik Kartlarının yenilenmesine başlandı.

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda 14.10.2016 tarihinde yapılan değişiklik ile T. C. Kimlik Kartları 02.01.2017 tarihinden itibaren tüm Türkiye’de dağıtılmaya başlandı.

Geyve İlçe Nüfus Müdürlüğünde de tüm teknik kontroller yapılarak Kimlik Kartları başvuruları alınmaya başlandı.

İlçe Nüfus Müdürü Mahmut Keçeci yapılan çalışmalar ile şu bilgileri verdi: “Vatandaşlarımız kimlik kartı başvurusunu; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş fotoğraflı belge ve bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile yapacaklardır. Ayrıca başvuru sahiplerinin parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi biyometrik verileri alınacaktır. Baş vuru sırasında ayrıca T.C.Kimlik Kartlarının PİN kodlarını içeren kapalı bir zarf teslim edilecektir. Kimlik kartı bedeli 16 TL, değiştirme kartı bedeli 16 TL, kayıp nedeniyle düzenleme bedeli 32 TL dir. Kimlik kartının kaybedilmesi veya çalınması durumunda çağrı merkezi veya nüfus müdürlüğüne bildirilmesi gerekmekte olup, kayıp ve çalıntı bildirimi yapıldıktan sonra kimlik kartı iptal edilecektir.”

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya da, İlçe Nüfus Müdürlüğüne gelerek T. C. Kimlik Kartı başvurusunda bulundu.

Kart başvurusuna vatandaşların yoğun ilgi göstermesi üzerine, başvuru alınmasına belli sayı sınırlaması getirildi.

Namık Cihan. Geyvemedya.com

Kimlik kartlarını nasıl alacaksınız? İşte yapmanız gerekenler…

NASIL BAŞVURACAKSINIZ

Kimlik kartı almak için 15 yaşından büyüklerin yurt içinde ilçe nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere şahsen başvuru yapması gerekiyor. Bunun için en yakın müdürlüğe müracaat edilebileceği gibi, herhangi bir müdürlüğe de başvurulabilecek.

Başvuru için ilçe nüfus müdürlüğüne doğrudan ya da zaman kaybına sebep vermemek için randevu alarak gidilebilecek.

Kimlik kartı başvurusu için son 6 ay içinde çekilmiş 1 biyometrik fotoğraf ve kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı bir belgenin olması yeterli olacak.

Başvuru sonucunda kişiye başvuru belgesinin bir nüshası verilecek.

15 yaşını tamamlamayan çocuklar için veli veya vasileri başvuruda bulunabilecek. Talep edilmediği sürece 15 yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğrafa yer verilmeyecek.

İlçe nüfus müdürlüğüne şahsen giderek başvuruda bulunma imkanı bulunmayanların başvuruları kendi adreslerinde alınacak.Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı ve değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 15 lira, kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 30 lira ödenecek.

KİMLİK KARTLARI POSTAYLA ULAŞACAK

Başvuru esnasında kimlik bilgileri kontrol edilecek, gereken alanlarda güncellemeler gerçekleştirilecek, fotoğraf taranacak, biyometrik verileri alınacak (her iki el için parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi).

Başvuru sonunda kişilere PIN zarfında bulunan 6 haneli şifre verilecek. Bu şifre, banka kartlarında olduğu gibi bazı işlemlerde kimlik doğrulama amacıyla kullanılacak. PIN kodu, kimlik kartı teslim edilinceye kadar aktive olmayacak. PIN kodu ilçe nüfus müdürlüklerinde bulunan kioskları kullanarak değiştirebilecek.

Yapılacak değerlendirmenin ardından kimlik kartı hazırlanarak, başvuru esnasında belirtilen adrese PTT Kargo aracılığıyla teslim edilecek.

3235 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle