Hoşgeldiniz  

Hüseyin ÖZÇELİK | 10 Mayıs 2015 | Alt Haberler, Sakarya, YAZARLAR

Kenan Evren’e Allah Rahmet Etmesin !

hüseyin özçelik“Ordu yönetime el koydu” anonsuyla başlayan süreçle Türkiye onu tanıdı.
12 Eylül 1980 yılında General Kenan Evren Türkiye’nin klasik anlamdaki son askeri darbesini yaptı. Kenan Evren’in başında olduğu darbe döneminde bir milyon 683 bin kişi fişlendi, bir milyona yakın kişi gözaltına alındı. 210 bin davada 230 bin kişi yargılandı.
517 kişiye idam cezası verildi. 50 kişi asıldı.71 bin kişi irtica ve komünizm propagandası suçlamasıyla, 98 bin 404 kişi örgüt üyesi olmak suçundan yargılandı.
50 binin üzerinde kişi sakıncalı olduğu için işten atıldı. 14 bin kişi yurttaşlıktan çıkarıldı. 30 bin kişi siyasi mülteci olarak yurtdışına gitti. Yaklaşık 300 kişi gözaltındayken öldürüldü. 171 kişi işkenceden öldü. Cezaevlerinde 299 kişi yaşamını yitirdi.
Türkiye’nin yakın tarihinde derin ve acı izler bırakan Kenan Evren önceki gün öldü.
Evren’in ölüm haberinin duyulması ardından twitter da kısa sürede Kenan Evren hashtagi TT’de birinci sıraya yerleşti.
Atılan twitlere baktığımızda Türkiye’de ilk kez ölümüne sevinilen kişinin Evren olduğunu söyleye biliriz.
Sağcısı, solcusu, alevisi, kürdü, ülkücüsü, marksisti, muhafazakârı kısacası toplumun her kesimi Evren’in ölümüne sevindi.
Türkiye bir oldu Kenan Evren’in arkasından beddua yağdırdı.
Bütün bu lanet ve bedduaları Evren hak etti.
Kenan Evren bir neslin imha edilmesinde baş aktördü.
Bu nedenle de Evren’in ölümü naif sözler ve yumuşak kelimelerle anlatılacak bir ölüm değildir.
Azabı ve ateşi bol olsun.
AK Parti iktidarı sayesinde Evren ve 12 Eylül darbecilerinden hesap soruldu.
12 Eylül referandumu sonrası 4 Nisan 2012’de, 12 Eylül darbecilerinden dönemin Genel Kurmay Başkanı Kenan Evren ve emekli Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Tahsin Şahinkaya hâkim önüne çıkarak yargılanmaya başladılar.
Yaklaşık iki yıldır süren dava sonrası Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya’yı müebbet hapis cezasına çarptırdı.
34 yıl sonra da olsa Türkiye’de bir askeri darbe toplum adına verilmiş yasal yaptırımla karşı karşıya kaldı.
Darbecilerden hesap soruldu.
Dava Yargıtay aşamasında iken Evren öldü.
Evren ölmeseydi apoletleri sökülecek ve rütbesi de generallikten erliğe düşürülecekti.
AK Parti ayrıca 12 Eylül ve diğer darbelere zemin hazırlayan iç hizmet kanununun 35. maddesini de anayasadan kaldırdı.
AK Parti iktidarı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan sayesinde dünya yüzündeki yaptırıma uğramayan, hesabı sorulmayan bir kaç darbeden birisi olan 12 Eylül Darbesi’nin hesabı kısmen de olsa sorulmuş oldu.
Darbelere yol açan iç hizmet kanununu değiştiren ve 12 Eylül darbecilerini yargı karşısına çıkartarak mahkûm ettiren AK Parti, 7 Haziran Genel Seçimlerinde Anayasayı değiştirecek çoğunluğu bulması halinde de darbe anayasasını kaldırmayı hedefliyor.

MHP MİLLETVEKİLİ ADAYI AÇBA EVREN’DEN ŞİKAYETÇİ OLMAMIŞTI

Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Evren ve Şahinkaya’nın yargılandığı davaya cunta yönetiminin astığı gençlerden Halil Esendağ’ın ağabeyi Osman Esendağ, yine asılarak idam edilen Şehabettin Ovalı’nın yakınları, eski Ülkü Ocakları Başkanı Alaattin Aldemir, Doğu’nun Başbuğ’u olarak bilinen Yılma Durak başta olmak üzere 49 ülkücü müdahil olup darbecilere hesap sorarken davadan bir şey çıkmayacağını söyleyen MHP Sakarya Milletvekili 1.sıra adayı Zihni Açba müdahil olmamıştı.
Zihni Açba, davalar başladığında ümitsizliğini belirterek birkaç duruşma sonrası davanın kapatılacağını ve iktidarın bu davayı istismar edeceğini Yenihaber Gazetesi’ndeki köşe yazısında yazarken dava sonrası Açba’nın ne kadar yanıldığını gördük.
Oysaki Açba davaya müdahil olması halinde o’nun anlatacakları hâlâ karanlıkta kalan bir dönemin aydınlatılması bakımından büyük bir öneme sahipti.
Açba’nın vereceği katkılarla Evren ve diğer cuntacıların darbenin şartlarını oluşturmak için yukarıdan aşağıya neler yaptıklarını mahkeme sonrası bütün detayları ile öğrenebilirdik. Öte yandan Açba’nın mahkemede Mamak’ta yaşadıklarını anlatması ve ortaya koyacağı deliller sonrası sadece cuntacılar değil 12 Eylül’ün işkencecileri de yargı karşısına çıkartılabilirdi.
Açba maalesef 9 ülkücünün suçsuz-günahsız yere denge olsun diye asılmasına, 50 bin ülkücünün tutuklanmasına ve 20 bininin de işkence görmesine neden olan Kenan Evren ve 12 Eylül Darbecileriyle yüzleşmedi.
Onlardan şikâyetçi bile olmadı.

1722 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle