Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 07 Mart 2015 | Alt Haberler, Geyve, Manşet, Teknoloji

Kaymakam Akbıyık HES’leri İnceledi.

Geyve Kaymakamı İdris  Akbıyık Geyve Boğazında Sakarya Nehri Üzerinde kurulu bulunan Doğançay HES 1 , HES 2 hidro elektrik santrallarında incelemelerde bulundu.

geyve-kaymakami-idris akbiyik-akfen-gurubuna-ait-dogancay-hes 1-hes 2-elektrik-santrallaririni-inceledi- (1)Geyve Kaymakamı İdris Akbıyık, yıllık toplam 188 milyon kilovatsaat elektriğin üretildiği Akfen grubuna ait Hidroelektrik santrallarını inceledi.
Geyve Kaymakamı İdris Akbıyık, beraberinde Akfen Hes Genel Müdür Yard. Hakan Bozkurt, Doğançay HES İşletme Müdürü Cemalettin Uygun ve İşletme Müdür Yardımcısı Zekeriya Kan ile birlikte HES 1 ve HES 2 de incelemelerde bulundu.
30 Megavatlık 2 HES
Akfen Hes Genel Müdür Yard. Hakan Bozkurt ve Doğançay HES İşletme Müdürü Cemalettin Uygun tarafından yapılan bilgilendirmede; Sakarya Nehri üzerinde kurulu bulunan ve geçtiğimiz Ağustos ayında elektrik üretimine başlayan, 30 megavatlık HES-1 ve HES-2 Hidroelektrik santrallarında üretilen elektrik, Yüksek gerilim hatları ile Pamukova Paşalar Köyünde bulunan trafo’ya iletilerek buradan ulusal elektrik ağına aktarıldığını belirtti.
Yılda 188 Milyon Kilovatsaat Elektrik
Sakarya Nehri üzerinde Geyve Boğazında Karaçam ve Örencik köyü bölgesinde kurulu bulunan Doğançay Hes-1, HES-2 hidroelektrik santrallarının ürettiği 188 milyon kilovatsaat elektrik ile ülkemiz ekonomisine önemli katkılar sağlamaktadır.

Türbinlerde Kullanılan 150m3/s Yanında 250 m3/s Su Kapaklardan Boşaltılıyor.
Zaman zaman arazilerinin su ile kaplandığından şikayetçi olan köylüler ile karşı karşıya kaldıklarını belirten yetkililer, ihtiyacımız olmasına rağmen toplanan suyun arazilere zarar vermemesi için baraj tahliye sisteminde bulunan otomatik sensörler sayesinde saniyede 250 m3 suyu nehir yatağına bıraktıklarını belirtti.
Su Tutma Kapasitesi Yok
Ayrıca su tutma kapasitelerinin olmadığını ve Sakarya Nehri’nden gelen suyun 150m3/s’lik kısmını enerjiye çevirip, artan kısmını ise radyal kapaklardan boşalttıklarını, su seviyesinin yükselmesine neden olmadıkları gibi yıl boyunca su seviyesinin aynı kaldığını belirtmişlerdir.
Nehrin Debisinde Mevsimsel Yükselmeler Yaşanıyor.
Karların fazlaca yağdığı ve erimelerin ani gerçekleştirdiği bu dönemlerde Sakarya nehri üzerindeki diğer santrallerin de mecburi çalışması sonucu ani su yükselmelerinin yaşandığını, sistemsel olarak bu konuda herhangi bir çalışma yapılamayacağını ve vatandaşların bu süreçte nehir yatağından uzak durması gerektiğini belirttiler. Ek olarak Geyve ilçesindeki tüm resmi kurumları konuyla ilgili bilgilendirdiklerini, ani taşkınlarla ilgili olumsuz durumlarda da bilgi alma amaçlı tüm resmi kurumlar ile koordineli çalışıldığını da sözlerine eklediler.
Erdinç TUNA-Geyvemedya.com

 IMG-20150304-WA0017

3379 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle