Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 02 Eylül 2015 | Alt Haberler, Geyve, Köyler, Manşet, Yaşam

Karaçam ağacı ayakta kalmaya direniyor

Tarakli-karagol-yaylasinda-ayakta-kalmaya-calisan-karacam-agaci-Sakarya İli Taraklı İlçesi Karagöl Yaylasında göletin güney batısında 20-30 metret mesafede en az 500 yaşında olan köylünün yayla evlerine de çok yakın mesafede olan Karaçam ağacı ayakta kalmaya direniyor.

Taraklı ‘lı Alaattin Yılmaz “Bu ağaç bu yıllara kadar belliki benimsenip sahiplenilmiş ve korunmuş. Ancak son yıllarda bu ağacın gövdesi çıra amaçlı yontulmuş ve hatta bununlada yetinilmemiş ağacın dibinde ateş yakılmış. Buraya göletinde yapılmasıyla bu ağacın gövdesinden çıra amaçlı yontma işi hız kazanmış. Oysa bu ağaç Orman Genel Müdürlüğü tarafından biyolojik çeşitlilik ve ekolojik denge için doğaya bırakılan bir anıt ağaçtır. Doğada uzun yaşayan canlılardan birisi de ağaçlardır. Toplumsal olaylardan tutun da yangınlara, soğuklara, yağışlara ve kuraklıklara tanıklıklarını koca gövdelerine de yazarlar.Doğada Anıt ağaçlar geçmiş ile günümüzü, günümüz ile gelecek arasında iletişim sağlayabilecek uzunlukta doğal ömre sahiptirler. Buradan yetkililere ve ilgililere sesleniyorum. ” Ne olur bu ağacın yarasını hemen tedavi ettirin ve etrafını dikenli tel ile çevirerek bu ağacın çıra amaçlı yontulmasını önleyin.” Diyerek yetkililerden yardım istedi.

İzzettin KÖMÜRCÜ-TARAKLI

2733 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Karaçam ağacı ayakta kalmaya direniyor için 1 yorum

  1. Alaattin Yılmaz dedi ki:

    Bu anıt ağaç kesildikten, yakıldıktan başka hedef tahtası yapılarak ayrıca kurşunlanmış. OGM’ nin ağaca çakılı tanıtım levhasını incelerseniz onlarca kurşun izini de görebilirsiniz.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle