Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 07 Mart 2017 | Alt Haberler, Geyve, Manşet, Sakarya, Siyaset, Sür Manşet

İsen Konferans Verdi…

Geyve Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonunda, Sakarya Ak Parti Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen “Yeni Cumhurbaşkanlığı Sistemi” konulu bir konferans verdi.

Konferansı; İlçe Kaymakamı İlyas Memiş, Belediye Başkanı Murat Kaya, Ak Parti İlçe Başkanı Muhittin Irmak, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Doğan, Kurum Yöneticileri, Okul Müdürleri, öğretmenler ve vatandaşlar izledi.

Sakarya Ak Parti Milletvekili ve Prof. Dr. Mustafa İsen konuşmasında özetle şunları söyledi:

“Türkiye, ta Tanzimat’tan itibaren bir farklı süreç yönetim anlayışları çerçevesi içinde bir farklı süreç yaşayarak geliyor. Bu süreç içinde karşı karşıya kaldığımız farklı olaylar var. Türkiye 1920 ile birlikte Cumhuriyetin ilanı ile birlikte Demokrasiyi ve parlamenter sistemi kendisi için bir yönetim modeli olarak benimsedi. 1920 yıllardaki ilk 2 anayasa daha demokratik bir görünüm sergiliyor gibi olmakla birlikte uygulamada ilk yılların getirdiği çerçevede yaklaşımla birlikte daha merkezi bir yapılanma başlangıçta daha Atatürk merkezli bir yapılanma bir süre sonra Milli Şef dediğimiz ve yine otoriterlik esası çerçevesi içindeki bir yaklaşımı 1950 seçimleri farklı bir çerçeveye taşıdı. 1950 seçimlerinden itibaren Türkiye Dünyadaki gidişata uygun olarak ta daha demokratik ilkelere bağlı olarak bir yönetim anlayışını benimsedi. Bunu bazı çevreler hazmedemediler 1960 ihtilali ile birlikte yeni bir anayasa yapıldı. Bu anayasa şuna dayanıyordu; Millet seçimini yapsın, milletin seçtiklerinin nerede nasıl hareket edeceklerini kestirmemiz zor, onu kontrol edecek bir takım mekanizmaları da beraberinde bulunduralım.

Bir hikaye anlatırlar; “Demirel’e sormuşlar gazetecilerden birisi Kırat nasıl diye, yahu demiş kırat iyi de bu taylar bırakmıyor bir türlü. Sayıştay, Danıştay, Yargıtay…” Bunlar hep bir taraftan yargı ile bir taraftan cumhurbaşkanlığı ile ordu ile tahkim edilmiş bir alan. 12 eylül de demokrasiye gene bir müdahale geldi. 1982 de vatandaşa oyları ile tasdik ettirilen bir yeni anayasa gündeme geldi. 1982 anayasası 1960 anayasasını daha da tahkim etti. Demokrasi ile yönetilen bir ülke kendisine sistem olarak; parlamenterlik ile idare edilen bir yönetim anlayışını, başkanlık ile idare edilen bir yönetim anlayışını, yarı başkanlık ile idare edilen bir yönetim anlayışını sistem olarak seçebilir. Bunları üçü de demokrasi ile idare edilen ülkeler sınıfını meydana getirirler aralarında ufak tefek farklar vardır…”

Konferansın sonunda Kaymakam İlyas Memiş, Sakarya Ak Parti Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen’e çiçek takdim etti.

Namık Cihan/Geyvemedya.com

2425 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle