Hoşgeldiniz  

Berzah Güneş | 05 Mart 2019 | Gündem, YAZARLAR

Herkes Bir Şey Yapabilir…. 

Herkes Bir Şey Yapabilir…. 

Her şey seyrinde giderken, bir gün geliyor ve sanki her gün aynı güne uyandığını düşünüyorsun… Sonra seni bu yaşa, bu konuma, yanındaki insan ya da insanların ortasına nasıl geldiğini düşünüyorsun birazda… Yaptıkların, kat ettiğin yollar, başarıların, başaramadıkların, takdir gördüğün becerilerin ya da en çok eleştiri aldığın eylemler… Düşünüyorsun ve aslında hepsi sensin. Kendine göre hayallerin ve hazların var, bir bireysin bu hayatta, söz söyleme ve yaşama hakkın var herkes kadar. Doğruların ve yanlışların günün sonunda hep seninle. Nereden geldik, nereye gidiyoruz? Sanırım bundan daha önemli bir soru yok… Bize verilen süreyi kimlerle tüketmek istiyoruz? Bu sürenin değeri ne kadar büyük biliyor muyuz? Başkaları için verdiğimiz ödünler, kendi zamanımızdan çaldıklarımız… Derken kendimizi yanlış kişi ve iletişimler içinde bulmamız, bütün bunlar olurken hayatın akışına devam etmesi bazen ne kadar yorucu olabiliyor… Ne yapacağız?  

Sanırım tek bir cevabı yok bu sorunun… Hepimiz bambaşka hayatlarda bambaşka problemler yaşarken bu soru her birimiz için başka cevaplar bulacaktır. İnsan olmak, biricik ve tek olmak demekken, neden aynı sorunlar etrafında dönüp duruyoruz? Bir arkadaş grubunda kahve içip sohbet ederken konuşulan konu ile lise sıralarında konuşulan sosyal konular aynılaşmaya başladıysa, artık bu düzeni değiştirmek adına en kolayından, yani kendimizde değişiklik yapmaktan başlamalıyız artık. Yaşadığımız kötü tecrübeler yüzünden her geçen gün her birimiz yalnızlaşıyoruz, güvensizleşiyoruz, şüpheyle tanışıyoruz yeni kişilerle ve tanıştığımız kişilerde aynı şüphe ve korkuyla yaklaşıyorlar bize… Bu eğilimlerin sebebi tam olarak bizleriz. ‘Biz’ diyorum çünkü bu gidişata sebep olan her birimizin küçük bir eylemi ile kar topuna dönüşüp sosyal ilişkilerimizi bu vaziyete getirmiş gibi görünüyor.  

İyimser duygu ve davranışlarımızı geri kazanalım diyorum. Yerde gördüğünüz ve alıp çöpe attığınız bir çivi, bir canı kurtarabilir ya da bir çöpü imha etmek ekolojik sistemi olumlu yönde etkileyebilir. Bu hem sosyolojik olarak geri bildirim almamıza hem de doğadan daha temiz bir muamele görmemizi sağlayacak bir eylem aslında… Değişim hepimiz için, istemek yeterli ve eyleme geçmek işte bu en önemlisi… 

229 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle