Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 15 Mart 2017 | Alt Haberler, Eğitim, Geyve, Manşet, üst Haberler

HEM den  “İstiklal Marşı Kabulü” Konferansı…

Geyve Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından Kaymakamlık Konferans Salonunda ” İstiklal Marşının Kabulü” konulu bir konferans düzenlendi.

Konferansın konuşmacısı Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu idi.

Sofuoğlu konferans öncesi yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşını yazarken şu veciz ifadeyi kullanmıştı; Allah bir daha bu milleti İstiklal Marşı yazdırmak mecburiyetinde bırakmasın. Birinci Dünya Savaşı sonrasında, 1815 Viyana Kongresi kararlarının gerçekleştirileceği bir noktaya gelinmişti. Kongre kararları ne idi; batılı ülkeler bir araya geldiler, doğu meselesi diye söylenen Müslümanları yani Türkleri geldikleri yerlere geri göndermek Orta Asya ya sürmek gibi bir planı devreye soktular. 1914 yılına kadar, Trakya da üç şehir kalacak kadar Balkanlara dayandılar. Balkanlarımızda ki bütün topraklarımızdan bizleri kovdular. Kuzey Afrika da ki topraklarımızdan uzaklaştırdılar. Misak-ı Milli sınırlarına gelinip dayandı. 1914-1918 yılları Birinci Dünya Savaşına girildikten sonra da tüm Mezopotamya topraklarımızı kaybettik. Geriye şimdiki Anadolu kaldı. Hedeflerinin bitmediğini 1918 Birinci Dünya Savaşı sonrası önümüze koydukları Sevr Anlaşması ile gördük. Mehmet Akif Ersoy bu şartlarda yazmıştır İstiklal Marşını.”

Konferansa; Belediye Başkanı Murat Kaya, Ak Parti İlçe Başkanı Muhittin Irmak, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Aynur Gökdemir ve üyeler, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Doğan, HEM Müdürü Mustafa Doğan, Kurum Yöneticileri, Okul Müdürleri, Öğretmenler, Usta Öğreticiler, kursiyerler katıldı.

Konferans sonunda Belediye Başkanı Murat Kaya, konuşmacı Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’na anı plaketi sundu.

Namık Cihan/ Geyvemedya.com

1874 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle