Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 21 Nisan 2018 | Alt Haberler, Eğitim, Geyve, Gündem, Manşet, Sakarya, Sür Manşet, üst Haberler

Geyve’ye Tarım Bilimleri Ve Teknoloji Fakültesi Kurulacak

İKİNCİ ÜNİVERSİTE İŞİ TAMAM!

ALİ FUAT PAŞA TARIM BİLİMLERİ VE TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ  HAYIRLI OLSUN!

Sakarya’ya İkinci Üniversite tasarısı Bakanlar kurulunca kabul edilerek resmen kuruldu. Meclis başkanlığına Başbakan Binali Yıldırım tarafından sunulan kanun tasarısı meclis komisyonuna geldi.

Uzun zamandır gündemde olan İkinci Üniversite ile ilgili Bakanlar kurulu kararı meclise gönderildi.  Başbakan Binali Yıldırımın imzası ile meclise gelen Kanun taslağı ve gerekçesi meclis komisyonlarında değerlendirildikten sonra gündeme alınarak oylanacak ve sonrasında ise yürürlüğe girecek.

Meclise sunulan kanun taslağına göre, Sakaryada , Sakarya Uygulama Bilimler Üniversitesi adı altında yeni bir üniversite kurulmasına ve buna bağlı olarak Sakarya Üniversitesine bağlı Eğitim, Spor Bilimleri ile Teknoloji fakültelerinin adları ve bağlantıları değiştirilerek Rektörlüğe bağlanan Hendek Eğitim Fakültesi, Söğütlü Spor Bilimleri Fakültesi ve Arifiye Teknoloji Fakültesinden; Sakarya Üniversitesine bağlı iken bağlantısı değiştirilerek Rektörlüğe bağlanan Sapanca Turizm Fakültesinden ve Rektörlüğe bağlı olarak yeni kurulan Ferizli Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi, Ali Fuat Paşa Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi ve Batı Karadeniz Deniz Bilimleri Fakültesinden, oluşmaktadır.

Buna göre Sakarya Uygulama Bilimler Üniversitesine bağlı olarak diğer bağlanacak fakülte yüksek okulların yanı sıra Ferizli’de Ferizli Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi, Geyve’de  Ali Fuat Paşa Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi ile Karasu’da Batı Karadeniz Deniz Bilimleri Fakültesi kurulacak.

Ayrıca tüm ilçelerdeki Meslek Yüksek Okulları ile birlikte Geyve MYO ile Alifuat Cebesoy MYO,   Geyve MYO çatısı altında birleştirilerek yeni kurulan  Sakarya Uygulama Bilimler Üniversitesine bünyesindeki fakültelere bağlanacak.

MADDE GEREKÇELERİ

Madde ile ayrıca, ülkemizin yükseköğretim alanındaki donanımının geliştirilmesi çerçevesinde, Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Konya Üniversitesi, Kütahya Sağlık Üniversitesi, Malatya Turgut Özal Üniversitesi, İstanbul İbni Sina Üniversitesi, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Samsun Üniversitesi, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Tarsus Universitesi, Trabzon Üniversitesi, Kayseri Universitesi, Kahramanmaraş İstiklal Üniversitesi, İzmir Tınaztepe Üniversitesi ve İstanbul Tuna Universitesi adlarıyla yeni üniversiteler kurulmaktadır.

YÜKSEKÖĞRETİM KANUNU İLE BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TASARISI

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi

EK MADDE 184- Sakarya’da Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kurulmuştur. Bu Universite;

  1. Sakarya Üniversitesine bağlı Eğitim, Spor Bilimleri ile Teknoloji fakültelerinin adları ve bağlantıları değiştirilerek Rektörlüğe bağlanan Hendek Eğitim Fakültesi, Söğütlü Spor Bilimleri Fakültesi ve Arifiye Teknoloji Fakültesinden; Sakarya Üniversitesine bağlı iken bağlantısı değiştirilerek Rektörlüğe bağlanan Sapanca Turizm Fakültesinden ve Rektörlüğe bağlı olarak yeni kurulan Ferizli Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi, Ali Fuat Paşa Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi ve Batı Karadeniz Deniz Bilimleri Fakültesinden,
  2. Sakarya Üniversitesine bağlı Yabancı Diller Yüksekokulunun adı ve bağlantısı değiştirilerek Rektörlüğe bağlanan Adapazarı Yabancı Diller Yüksekokulu, Sakarya Üniversitesine bağlı iken bağlantısı değiştirilerek Rektörlüğe bağlanan Kaynarca Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ile Rektörlüğe bağlı olarak yeni kurulan Akyazı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulundan,
  3. Sakarya Üniversitesine bağlı Kırkpınar Turizm Meslek Yüksekokulu ile Sakarya Meslek Yüksekokulunun adları ve bağlantıları değiştirilerek Rektörlüğe bağlanan Sapanca Turizm Meslek Yüksekokulu ile Adapazarı Meslek Yüksekokulundan; Sakarya Üniversitesine bağlı Ali Fuat Cebesoy Meslek Yüksekokulu ile Geyve Meslek Yüksekokulunun birleştirilerek Rektörlüğe bağlanan Geyve Meslek Yüksekokulundan; Sakarya Üniversitesine bağlı iken bağlantıları değiştirilerek Rektörlüğe bağlanan Akyazı Meslek Yüksekokulu, Arifıye Meslek Yüksekokulu, Ferizli Meslek Yüksekokulu, Hendek Meslek Yüksekokulu, Karasu Meslek Yüksekokulu, Kaynarca Seyfettin Selim Meslek Yüksekokulu, Pamukova Meslek Yüksekokulu, Sapanca Meslek Yüksekokulu ve Kocaali Meslek Yüksekokulundan; Karapürçek Meslek Yüksekokulu, Söğütlü Meslek Yüksekokulu ve Taraklı Meslek Yüksekokulundan,

ç) Rektörlüğe bağlı olarak yeni kurulan Lisansüstü Eğitim Enstitüsünden, oluşur.

MADDE 16- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Erdinç TUNA-Geyvemedya.com

5624 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle