Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 26 Kasım 2014 | Alt Haberler, Fotoğraflar, Geyve, Köyler, Manşet

Muhtarlar Konya’yı Gezdi…

geyveli-muhtarlar-konya-gezisi-kasım-2014- (19)“Geyve Muhtarlar Derneği” üyesi olan muhtarlar, düzenlenen “Konya Kültür Gezisi”ne katılarak hem eğlendi, hem öğrendi.

Muhtarlar, rehberleri İbrahim Öztürk ile birlikte İlin Kültürel Zenginliklerini dolaşarak verilen bilgileri ilgi ile dinledi.

“İstiklal Savaşı Müzesi”ni gezilirken, hazırlanan animasyonlar ve seslendirmeler konukları etkiledi.

Mevlana Hz. Türbesi ve çevrede bulunan eserler gezilirken anlatılanlar muhtarları duygulandırdı. Mevlevi Dervişlerinin yaşamlarından kesitlerin sunulduğu küçük odalar ilgi ile gezildi.

Şerafettin-i Şems Cami ve kabrinin bulunduğu yer, o gizemli kuyunun temsili yeri ziyaret edildi.

Alaaddin tepesinde bulunan “Alaaddin Keykubat Cami” kalabalık bir başka gezi gurupları ile birlikte gezildi ve anlatılanlar ilgi ile dinlendi.

“Karatay Medresesi” gezildi ve o dönemde yapılan gökyüzü incelemelerinde  kullanılan malzemeler ile mozaikler incelendi.

“İnce Minare Camii” ile ilgili anlatılanlar ilgi ile dinlendi.

Meram Bağlarında bulunan “Tavus Baba Türbesi” de ziyaret edilen mekanlardan oldu.

Meram Bağlarında ki “Seyir Tepesi”n de muhtarlar Konya İlinin o güzel görüntüsünü doya doya seyretti. Konya İline gelinir de “Etli Ekmek – Bıçak Sırtı” yenmez mi? Muhtarlar elbette onun da tadına baktı.

Dönüş yolunda, Akşehir İlçesine uğranıldı. Nasrettin Hocanın türbesi ve yöreye özgü “Gülmece Parkı” gezildi. Çevresi açık olan Türbenin kapısında bulunan kilit gülüşmelere neden oldu. Gülmece parkında; Nasrettin Hoca fıkralarının dramatize edildiği minik heykeller bulunmakta.

Dönüş yolunda, Sakarya Nehrinin doğduğu yer olan SAKARYABAŞI gezildi.

Geyve Muhtarlar Derneği Başkanı Süleyman Pınar gezi ile ilgili olarak şu kısa açıklamayı yaptı.

“Geleneksel hale gelen Kültür Gezilerimizin bu yıl ki bölümü Konya İli gezisi idi. Geziye katılan arkadaşlarımız ile keyifli anlar yaşadık. Konya İlinin tarihi ve dinsel önem taşıyan mekanlarını gezdik yeni bilgiler edindik. Ziyaretimize gelen hemşerilerimiz ile gururlandık. Gezimizin gerçekleşmesinde desteklerini esirgemeyen Geyve Koop. Başkanı Ali Demir ve Koop. Müdürü Recep Kanbur’a çok teşekkür ederim. Gezimize katılan muhtar arkadaşlarıma da ayrı ayrı teşekkür ederim. Bir başka gezide görüşürüz inşallah.”

 Namık Cihan. Geyvemedya.com

geyveli-muhtarlarin-konya-gezisi-

1524 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle