Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 24 Mart 2016 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Köyler, Manşet, Sür Manşet, üst Haberler, Videolar

Mucit çiftçi dona karşı makine üretti!

Bursa’da üretimi gerçekleştirilen don kırıcı makine Geyve’li çiftçilerin kabusu haline gelen don ve kırağıya karşı kurtarıcı gibi görülüyor.

donkirici-728x410Bursa’nın İznik ilçesinde çiftçilik yapan iki kardeş zirai don ile mücadele için internetten yaptıkları araştırmayla “don kırıcı” makina üreterek 50 dönümlük şeftali bahçesini kurtardı.

Bir benzeri sadece Yeni Zellanda da bulunan donla mücadele makinasını Bursa’nın İznik ilçesinde ürettiler. Erol Durmaz adlı çiftçi, internette Yeni Zellenda’da üretilen donla mücadele makinasını sera üreticisi Halil Çağlar ve Mustafa Çağlar adlı kardeşlere gösterdi. Çağlar kardeşler de girdikleri araştırma sonucunda “Don Kırıcı” makineyi üretti. Üretilen don kırıcı, 50 dönümlük şeftali bahçesini dondan kurtardı.

Geçtiğimiz perşembe gecesi eksi 5’lere kadar düşen hava sıcaklığında tarlasında konuşlandırdığı donla mücadele makinasını çalıştırdığını ve ertesi gün açan çiçeklerin zarar görmediğini söyleyen Erol Durmaz, “50 dönüm şeftali bahçemden 150 ton ürün alıyorum. Eğer dondan etkilenmiş olsaydı sadece 50-60 ton ürün alabilecektim. Makine gerçekten işe yaradı. Oysa her yıl zarar ediyorduk. Bakın bu tür mücadelelerle tarım arazilerimizi zarardan kurtarıp, çiftçiliği kazançlı hale getirip köylerden göçüde önlemiş oluruz. Mahsülün azalmasına neden olan don çiftçinin o yıl ki mahsülünden çalıyor. Bu duruma çare arayan Erol Durmaz, 7 metre yüksekten sıcak hava akımını emip dağıtan “Don Kırıcı” adlı makine ile rahat bir nefes aldık” dedi.

DESTEK ALAMIYORUZ
Çiftçi olarak, ziraat odaları ya da İl Tarım Müdürlüğü’nden destek alamıyoruz. Don sigortası var fakat tatmin etmiyor diyen Durmaz, yatırdığımız sigorta bedelinin karşılığında aldığımız para maliyetimizi karşılamıyor” dedi.
DEVLET DESTEK VERSİN SERİ ÜRETİM YAPALIM
Don Kırıcı adlı tarım makinasının mucidi olan Halil Çağlar, “Bu makinadan yurt dışında var. Ancak, çok yüksek maliyetliler.Çiftçimizin bunu alıp kullanma şansı hiç yok. Bizde bunu burada üreterek maliyetini düşürdük. Devlet bu konuda destek ve kredi olanağı sağlarsa çiftçimiz de faydalanmış olacak. Bir çiftçi 30 bin TL’lik sigorta poliçesi için 5 bin TL yatırmak zorunda. Biz de bu makinayla zararı ortadan kaldırmayı hedefledik.”

DON KIRICI HER YERE TAŞINABİLİYOR
Don Kırıcı’nın teknik özelliklerine de değinen Çağlar, “makinenin en büyük özelliği portatif olması. Römork ve ya traktör arkasına takarak istediğiniz yere götürebilirsiniz. Yüksekliğini ayarlayabiliyorsunuz. Bu sadece meyvalar da şeftali için değil, erik ve kiraz gibi yüksek meyvelerde da kullanılabiliyor. 6-7 metre yüksekliğe kadar çıkabiliyor. 150 metre den pervanenin ürettiği rüzgarı hissedebiliyorunuz. Buda aşağı yukarı 40-50 dönümlük araziye etki ediyor. Kendi eksenin de 360 derece dönebiliyor” dedi.(Bahcedenhaber.com)

3217 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle