Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 06 Eylül 2015 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Köyler, Manşet

Geyve’de Red Globe Üzüm Hasadı Başladı

11992384_1461053317537353_2117607814_n-cropMarmara Bölgesinde üzüm üretiminin önemli merkezlerinden Geyve’de, Red Globe ve Royal üzüm hasadına başlandı.

Geyve’de Üzüm Hasadı Başladı

Kadın çocuk, yaşlı genç demeden hemen her kesimin ter döktüğü bağlarda, özel bıçaklarla özenle kesilen üzüm salkımları, kasalarla taşınarak traktörlere yükleniyor.

Geyve bölgesi itibariyle Müşküle (Yalı) üzümünün yoğunlaştığı ilçemizde son yıllarda ekonomik değeri ve dayanıklılığı itibariyle Red Globe ve Royal Alfonso cinsi üzüm dikilmeye başlanmıştı.Bir hayli de başarılı olan bu çeşit değişimi sonrası Üzüm bağlarından hasat edilen ürünler getirildikleri merkezlerde sofralık olanlar meyve olarak tüketiciye ulaştırılırken, bir bölümü pekmez üretiminde kullanılıyor.

Üreticilerin bin bir emek vererek yetiştirdiği üzümlerin fiyatının 1,5 ile 2,5 TL arasında gittiği belirtildi. Üzüm üreticileri ” Red Globe ve Royal üzümlerini bu yıl 1,5 – 2,5 TL arasında satıyoruz. Bu fiyat da çiftçinin emeğini karşılamıyor. Çünkü üzüm üretimi oldukça zahmetli. Mesela üzüm bağları yılda 3 kez sürülüyor. Ayrıca budama, zehir atma, boğaz aşımı ve toprağın kazılması gibi üretim aşamasında emek isteyen aşamaları var. Bu yüzden de üreticinin para kazanması için fiyatların artması gerekiyor” dedi.

Sakarya’nın Geyve ilçesi adını Altın Sarısı Ayva ile duyursada bölgede üzüm üreticiliği ve üzümdeki kalite açısından çok önemli bir yere sahip bulunuyor.

Erdinç TUNA-Geyvemedya.com

4083 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle