Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 21 Ağustos 2015 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Köyler, Manşet

Geyve’de Bir İlk….

geyve-umurbey-tul-ortulu-uzum-yetistiriciligi- (5)Altın sarısı Ayvasıyla, Ovasının, toprağının bereketiyle adından söz ettiren Geyve’de örtülü bağcılık ile bir ilke imza atıldı.

Kaneviçe Örtüsü

Bölgenin meyve cenneti Geyve Umurbey Köyünde Kemal Ekal isimli üzüm üreticisi bir ilke imza atarak, sıcaklara, doluya, yağmurlara, çiğe, toza karşı korumak amacıyla üzüm bağının üstünü kaneviçe gibi koruyucu tül örtüyle kapattı.

İlçe Tarım’dan Teknik Destek

Konu ile alakalı olarak Geyve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hamdi Yel ile Ziraat Mühendisi Hüseyin Saban üstü koruyucu tül ile örtülen üzüm bağında teknik incelemelerde bulunarak bilgi alışverişinde bulundu.

Örtü Ayı Ağustos

Geyve’de üzüm üreticileri üzümlerini doğa olaylarından korumak için örtü altına almaya başladı. Üzümlerin daha uzun süre dayanıklı olmasını hedeflenen örtü sisteminde, Bağların dolu, yağmur, toz, çiğ ve kırağıdan korunması için, her yıl ağustos ayının ortalarına doğru örtü çalışmaları yapılıyor.

Hasat gecikiyor

Üzüm Üreticisi Kemal Ekal; Üzümün üzerini kaneviçe gibi koruyucu tül ile örterek, üzümü ilk hasat döneminde değil de, Kasım sonu, Aralık başına kadar dalında bekletiyoruz. Bu sayede kazancımızı arttırmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda her türlü aşırı sıcaklık, yağmur, dolu, çiği, kırağı olaylarından, bağların üstü tül örtü malzemesi ile kaplanarak üzümün bozulmadan korunmasının amaçlandığını ifade etti.

Erdinç TUNA-geyvemedya.com

geyve-uzum-baglari-tul-ortu-ile-kapatiliyor--crop

2739 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle