Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 18 Temmuz 2018 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Gündem, Manşet, Sür Manşet, üst Haberler, Yaşam

Geyve’de Kurbanlıklar Görücüye Çıktı

Kurban bayramının yaklaşmasıyla birlikte, Geyve’de kurban satış merkezleri ile ahırlarda hareketlilik başladı. Kurban Bayramı öncesinde vatandaşları kurbanlık hayvan satın alma telaşı sardı. Kurbanlık için bütçesini ayarlayan vatandaşlar, satın alacağı kurbanlığı belirlemek için ilçedeki besi çiftliklerine gidiyor.

Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle bir yıl boyunca özenle bakılan kurbanlıklar, ahırlarda satışa sunulmak üzere sahiplerini beklemeye başlarken kurbanlık satışlarınında hızlandığı gözlendi. Geyve’de özellikle kurbanlık hayvanlarda rağbet hisseli büyük baş hayvanlara  olurken sıkı yapılan pazarlıklarda dikkatlerden kaçmıyor. Hareketliliğin bayram yaklaştıkça daha da artacağı  hayvan satış yerlerinde , alıcı ve satıcıların kurbanlık fiyatında uzlaşma çabaları renkli görüntüler ortaya çıkarıyor.  Hayvan pazarına gelen vatandaşlar, fiyat konusunda bilgi almak için adeta birbiriyle yarışıyorlar. Kurbanlık hayvan almak için pazara gelen vatandaşlardan bazıları hayvanın kilosunu tespit etmeye çalışırken bazıları da dişlerinden yaşını anlamaya çalışıyor. Bazı besiciler satışların düşüklüğünden, alıcılar ise fiyatların yüksekliğinden yakınıyor. Besiciler, yem ve benzeri besi giderlerine göre fiyatların makul olduğunu ifade ediyor.

Geyve Melekşesolak köyünün yaylasında besicilik yapan emekli öğretmen Bahattin Özkan; Hayvan fiyatları maliyetlere göre uygun seviyesinde. Büyükbaş kurbanlıkların 7 bin liradan başladığı ahırımızda vatandaşlar kurbanlıklarını özenle seçiyor. Bazı vatandaşlar büyükbaş kurbanlık hayvanını ahırımızdaki kantarda canlı olarak tarttırarak ağırlığına göre satın almayı tercih ederken, kimi vatandaşlar ise pazarlık usulüyle kurbanlık satın alıyor, dedi.

Erdinç TUNA-Geyvemedya.com

3452 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle