Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 28 Ağustos 2018 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Gündem, Manşet, Sür Manşet, üst Haberler, Yaşam

Geyve’de Erken Ayva Hasadı Başladı

Geyve’de Erken Ayva Hasadı Başladı

Geyve denince ilk akla gelen meyve olan ve dalların altın sarısı diye adlandırılan Geyve Ayvasında erken hasad dönemi başladı.

Pekmezi, kurutması, reçeli ile kompostosu yapılan, pazarda oldukça ilgi gören Geyve ayvasının 2018 yılı erken hasad dönemi başladı. Sulu olması ve lezzetiyle ünlenen Geyve ayvası, iç piyasanın ihtiyacının önemli kısmını karşılamasının yanı sıra birçok Avrupa ülkesine de ihraç ediliyor.Bölgenin ikliminden kaynaklı olarak suyu ve lezzetiyle dikkati çeken “sarı elmas”, elma gibi ısırılarak da yenilebildiği için tüketici ve sanayici tarafından daha çok tercih ediliyor.Erken hasad döneminde ağaçtan seçme toplanan ayvalar ambalajı yapılıp büyük hallere sevk ediliyor.

Patentli Ayva

Geyve Ayvasının geçtiğimiz yıl içerisinde Geyve Belediyesi tarafından patenti alınmıştı.Coğrafi işaretleme için de müracaatı yapılan Geyve ayvasının pazar payı her geçen gün artıyor.2018 yılı için Geyve ovasında 13 bin dönümlük arazide 65 bin ton ayva rekoltesi bekleniyor.Geyve’de Ayva Üreticilerinin yaklaşık yüzde 90’lık kısmı, bahçesindeki ayvayı daha dalındayken satıyor. Üretilen bu rekolte ile Türkiye’nin yüzde 80 ayva ihtiyacı Geyve’den karşılanıyor.

İlk “Ayva Festivali”

Geyve Belediyesi tarafından Geyve ayvasının patentinin alınması sonrası ilk Ayva festivali geçtiğimiz yıl büyük katılımla coşkuyla gerçekleştirildi.Hem Ayva ürünleri hem de tarımsal ürünlerin sergilendiği fuar başta Geyve olmak üzere çevre il ve ilçelerden binlerce insanın ziyaretine vesile olmuştu.Bu yıl Ekim ayı içerisinde Ayva Festivalininin 2 cisi gerçekleştirilecek.

Geyvemedya/Haber Merkezi

2810 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Geyve’de Erken Ayva Hasadı Başladı için 1 yorum

  1. muallim54 dedi ki:

    Hollanda ayva üreticisi olmayan bir ülke olmasına rağmen Türkiye ve diğer üretici ülkelerden ayva alıp işledikten sonra dünyaya ayva satan 1 numaralı ülke oluyor. Biz ise patentli ayvadan bahsediyoruz.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle