Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 20 Mart 2015 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Köyler, Manşet

GEYVE’DE ÇİFTÇİ DİKEN ÜSTÜNDE

geyve-meyveler-dondan-zarar-gordu-Geyve’de çiçek açan meyve ağaçları don tehlikesiyle karşı karşıya.

Sakarya’nın Geyve ilçesinde iki günden bu yana yaşanan don ve kırağı, üreticiyi kara kara düşündürüyor.

Sıcaklık Eksi dereceye Düşüyor.

Geyve ilçesinde iki günden bu yana yaşanan don ve kırağı, çiçek açan meyve ağaçlarını kısmen vurdu. Geceleri hava sıcaklıklarının eksi dereceye kadar düştüğü Geyve’de havaların böyle devam etmesi durumunda çiçek açan meyve ağaçları zarar göreceğe benziyor.

Ürünleri Sigorta Yaptırın

Konu hakkında bilgi aldığımız Geyve Ziraat Odası Başkanı Süleyman Pınar; Geyveli meyve üreticisinin Nisan 15’e kadar don ve kırağı tehlikesi yaşadığını belirterek, “Müstahsile sürekli sigorta yaptırmaları konusunda ikazda bulunuyoruz. Çiftçi rizikoya girmesin ürününü sigortalatsın”dedi. Pınar, çiçek açmayan meyvelerde herhangi bir hasar olmadığını söyledi.

Yeni yağış ve Don Uyarısı

Zirai faaliyetlerin başladığı, meyve ağaçlarının tomurcuklandığı ve çiçeklendiği bu dönemde balkanlar üzerinden gelen yeni yağışlı ve soğuk hava beklentisi ile Bölgemizde pazar günü sabah saatlerine kadar hafif, yüksek kesimlerinde ise orta kuvvette zirai don olayı bekleniyor. Başta meyve ve sebze üreticileri, seracılar olmak üzere zirai faaliyette bulunan çiftçilerin, tahmin edilen zirai don tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olması istendi.

Erdinç TUNA-Geyvemedya.com

10407408_1449789985313270_8208325722087842234_n

 

2836 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle