Hoşgeldiniz  

Fatma DİŞLİ | 04 Şubat 2019 | Alt Haberler, Geyve, Gündem, Manşet, YAZARLAR

Geyve Rüzgarı

GEYVE RÜZGÂRI

Geçen yıl, Emitt Fuarında Geyve standını ziyaret etmiştim. Küçük bir alanda, Yöresel Ürünler ziyaretçilerini karşılamıştı. O zamandan bu zamana neler oldu neler? Ayva festivalinde tüm bu gelişmeleri öğrendik, yerinde gördük, gurur duyduk. Geyveli kadınların el emeği ürünlerinin nasıl markalaştığına şahit olduk.

Bu sene Geyva, çok daha güzel ve büyük bir stant da yerini almış. Standı bulmak, hiç de zor değil. Sepetlerdeki sarı sarı ayvalar “Buradayız!”  diyor zaten. Tarhanası, çeşit çeşit reçelleri, sirkesi, lokumu ve daha fazlası… Hepsi yan yana… Stantta görevli, Geyve’yi, Geyva’yı tanıtmak için canla başla çalışan Geyveliler gibi…

Orada olmak neden önemli, bunu anlayabilmek için biraz fuardan bahsetmek istiyorum. Cennet memleketimizin şehirleri, ilçeleri toplanmış gelmişler. Çay yetiştiren, çayını almış gelmiş, Rize gibi… Çorum leblebisini, Adıyaman çiğ köftesini, Kilis kaymaklı fıstıklı tatlısını, Edirne Kavala kurabiyesini, Ayvalık zeytinini, zeytinyağını, Mardin badem şekerini… Yörelerini anlatan ne varsa almış gelmişler. Bunlar aklıma gelenler…

Her bir yöre, kendini tanıtmak, yöresinde yetiştirilen ürünleri, lezzetlerini sunmak için emek vermiş. İnsanlar tanısın, tatsın, beğensin, hatta gelsin ziyaret etsin diye… Bir yerin turizme açılmasının ilk adımı tanınmak çünkü. Tanınırsanız, bilinirseniz tercih edilirsiniz. Pazarlamanın temel ilkesi bu, bahsetmiştim daha önce…Bu yüzden Geyve’nin de orada olması çok ama çok önemli!

Fuar da dikkat çeken bir ayrıntı da bazı yöreler halk oyunlarını da sergiliyor. Bir yörenin müziği, kültürünün bir parçası çünkü… Oraya ait, insanına ait, yaşanmışlıklara dair bir iz… O stantlar daha da ilgi çekiyor. İnsanlar müziğin sesine, ayakların ritmine kayıtsız kalamıyor. O tarafa yöneliyor. Müzik varsa kalabalık da var.

Allah biliyor ya içimden dedim ki, “Bizim de yöremizin halk oyunları oynansa fena mı olurdu? Geyve Karşılaması olsa, konukları karşılasa çok güzel olmaz mıydı? Geyve türküleri çalınsa… Böyle söyleyince “Armut dalda dik durur” türküsü kulaklarıma doldu bile. Orada da hem kulaklara hem yüreklere dolsa… Nasıl olurdu? Hatta daha da büyük bir stant olsa! Bunun için il olarak katkı sağlansa… İlçeyle il el ele verse…Ortak sinerjiyle ne güzellikler çıkar ortaya kim bilir!

Güzellik dedim de, güzel olan her şey şükrü de gerektirir, biliyorsunuz. Geyve’de olan tüm bu güzelliklere şükretmek, sahiplenmek de boynumuzun borcu. Hakkı verilmeyen, şükrü yapılmayan nimetler geri alınırmış ya… Düne ve bugüne bakıp, gelişmeleri takdir edip, şükredenlerden ve destekleyenlerden olalım inşallah.

Bu rüzgârın esintisi hiç eksilmesin diyelim mi?

FATMA DİŞLİ

 

1229 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Geyve Rüzgarı için 1 yorum

  1. iyi amam EMİTT fuarını kaç kişi bilir Beylik düzünde bırakın GEYVE liyi kaç ADAPAZARLI vardır. Bu etkinilği Anadolu yakasında Maltepede yöresel günlerde yapılır ve halk oyunları eşliğinde yapılırsa sanırım ses getirir

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle