Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 01 Aralık 2015 | Alt Haberler, Geyve, Köyler, Manşet, üst Haberler

Çay Evleri Teslim Aşamasına geldi.

Geyve İlçesine bağlı Çayköyü’nde yaşanan heyelan sonrası düşünülen köy taşıma projesi 18 yıl sonra gerçekleşiyor.

geyve-cay-koyu-evleri-teslim-ediliyor- (1)Geyve İlçesi Çay Mahallesinin yeni yerine taşınması için yapılan evler teslim aşamasına geldi.

Yapımı tamamlanmak üzere olan Çay Mahallesi inşaatlarının misafirleri vardı. Sakarya İl AFAD Müdürü Hüseyin Kaskaş, Planlama ve Zarar Azaltma Şube Müdür V. Ömer Baran CENGİZ, İnş. Müh. Sadi ŞENTÜRK  heyelan sebebi ile nakli gerçekleştirilen ve yapımı tamamlanıp, teslim aşamasına gelen 35 konutu ve bu konutlar için yapılan içmesuyu, kanalizasyon, imar yolları ile taş ve betonarme duvarları denetledi.

İl AFAD Müdürü Kaskaş; yapımı son aşamaya gelen 35 adet evin yapıldığı yerleşim yerindeki inşaat atıklarının temizlenmesi hususunda gerekli talimatı vererek, kanalizasyon tesisinde ( bacalar ve fosseptik deposu ) ve 50 m³  betonarme su deposunda da incelemelerde bulundu.

Geyve Çay Mahallesinde seneler önce meydana gelen heyelanlar neticesinde Afet İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 1997 yılında köyün taşınması ile alakalı etkili bir karar alınmış, ancak hak sahipleri tespit edilememişti. Daha sonra 2010 yılında köy için, afete maruz kararı alınarak köyün bugünkü inşa alanına taşınmasına karar verilmişti.

Geyve Çay Mahallesi evlerinde 46 dönüm üzerinde 35 hak sahibi bulunuyor. Mevcut köy inşaat alanında Kişi başına 650 m2 arsa üzerine 100 m2 ev yapılıyor.

Erdinç TUNA-Geyvemedya.com

4566 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle