Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 09 Kasım 2013 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Manşet, üst Haberler, Videolar

Geyve Ayvasına Patent Geliyor..

geyve ayvasına patent alınacakGeyve Ayvasına Patent Geliyor..

Geyve’li iş adamı Erol Akyel Avrupa’ya ihraç edilen  Geyve Ayvası’na patent almak için harekete geçti.

Hedef: Geyve Ayvası patentini almak 

Geyve Ayvası’nın patentini alarak, istismarcı tüccarlara karşı koruma altına alacağını ifade eden Erol Akyel şöyle konuştu:

“Antalya ve diğer yörelerden TIR ile Ayva alan tüccarlar, kasaların üzerinde Geyve’ye ait hiçbir işaret olmadığı için Antalya ve yöresi ürünüdür deyip istedikleri markayı vuruyorlardı. Dolayısıyla başka yöreler Geyve’de en kaliteli ve lezzetli ayvaların yetiştiğini bilmiyorlardı. Kendileriyle görüştüğümüz tüccarlar “Geyve’de ayva yetişmez” şeklinde konuşuyordu. Bizde kendilerini Geyve’ye davet ederek ne kadar ayva istediklerini sorduk. Gelip ayva bahçelerini görünce hayretler içinde kaldılar.”

Geyve Ayvası, Geyve’nin markası
Geyve Ayvası’nın patentini alarak, istismar eden tüccarlara karşı koruma altına alacağız. Geyve Ayvası, Geyve halkının ortak değeridir. Geyve Ayvası patentinin kullanılması ve bölgede üretim yapan çiftçimizin haklarını korumak ve değerlendirmek için bir komisyon oluşturacağız. Bu oluşturulacak bağımsız komisyon, yörede yetişen ayvanın üretimi, kontrolü, takibi ve patentli olduğunu belirten sertifikasını vermekle yükümlü olacak. Altın sarısı Geyve Ayvası, bu patent çalışmasıyla Geyve’nin altın değerini alacaktır.

Avrupa’ya Ayva İhraç ediyoruz
İş adamı Akyel: “Biz Almanya’ya gönderiyoruz. Oradan, Fransa, Belçika, Hollanda gibi diğer Avrupa ülkelerine satılıyor. Avrupa’ya yolladığımızda Geyve Ayvası diye patentli olarak yolluyoruz.

Gönderilen Ayva’nın Geyve Ayvası olduğunu piyasa biliyor. Çünkü paketlerin üzerine vurduğumuz damgalarda bunu gösteriyor. Parti numarasının ilk 2 rakkamı Sakarya-Geyve son rakamı ise kaçıncı parti mal gönderildiğini ifade ediyor. Türkiye’nin diğer şehirlerinden İzmir, Ankara, İstanbul gibi büyükşehirlerinde de Geyve Ayvası olarak satılıyor.

Hedef 10 TIR 
Avrupa’ya göndereceğimiz ayvada hedefimiz 10 TIR. Bir TIR’a 26 palet ayva yükleniyor. Her paletteki ayvanın ağırlığı 700-750 Kg arası geliyor. Şimdiye kadar 3 TIR gönderdik.”dedi.

Ayvalar irilik numarasına göre kasalara doldurulduktan sonra paketlenip palet üzerine konuluyor.

Haber:M.Hamdullah ERGİN

Video:Aksamhaberleri.com.tr.

3915 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Geyve Ayvasına Patent Geliyor.. için 1 yorum

 1. sadi karakaya dedi ki:

  sahipsiz ayvanın heder olması haktır
  biz sahip çıkarsak bu ayva başkasına kaptırılmayacaktır.
  her yörenin meşhur bir ürünü var geyvenin de ayvası.

  geyve deyince akla
  meyve !
  meyve deyince de ayva gelir..

  ayva deyince akla sağlık gelir..çünkü ayvanın
  çekirdeği
  yaprağı kabuğu dahi şifalı ! meyvesi ise özetle kanser çeşitleri dahil tüm hastalıklara karşı vucudu dirençli tutuyor. ve koruyor.bunun için başta gıda tarım ve hayvancılık bakanlığı ve sağlık bakanı,olaya el atmalı ayvanın önemini ve değerini tüm dünyaya duyurmalıyız.
  geyve girişinede sembolümüz olan ayvayı dikmeliyiz.yerini sorarsanız bence parla tepe bayrağın yanı isabetli olur her yerden gözükür.sayın belediye başkanımızdan da bu konuda destek bekliyoruz ayva üreticileri olarak bizde üzerimize düşeni yapmağa hazırız..

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle