Hoşgeldiniz  

admin | 19 Mayıs 2013 | Gündem

ERDOĞAN’DAN BAŞKANLIK SİSTEMİNDE GERİ ADIM

Başbakan Erdoğan, başkanlık sistemini savunmaya devam ettiğini ancak bunun “olmazsa olmaz” olmadığını söyledi. Başbakan Erdoğan, bu konuda kararın parlamentoda ya da halk referandumuyla alınacağını söyledi. Başbakan Erdoğan, başkanlık sistemi ile ilgili şunları kaydetti:

BAŞKANLIK SİSTEMİNDEN YANAYIM AMA…

“Bu gerek rahmetli Özal’ın, gerek Sayın Demirel’in zamanında sürekli gündeminde olan bir konuydu. Benim kanaatim nedir derseniz ben başkanlık sisteminden yana olduğu söylemişimdir, şu anda da söylüyorum. İlla ki Amerika’daki sistem olacak diye bir şey yok. Dünyada 100’ü aşkın ülkede, gelişmiş, gelişmekte olan ya da az gelişmiş ülkelerde, başkanlık sisteminin uygulamaları var. Tüm bunları inceleyip bunlardan orta noktada bir başkanlık sistemi çıkarılabilir. Ondan sonra da referanduma gidecekse gider ya da parlamentoya sunulacaksa sunulur, nihai karar verilir. Bizim olmazsa olmazımız değildir. Eğer parlamento ya da milletimiz “Evet biz bu sisteme geçiyoruz” diyorsa bu sisteme geçilir. Çünkü şu andaki mevcut sisteme baktığımızda bizi getirdiği nokta ortadadır, demek ki bu işin de reform edilmesi gerekir.”

YENİ ANAYASA SÜRECİ

Erdoğan, yeni anayasa sürecine de değindi. Büyük kısmını Amerikalıların oluşturduğu izleyicilere süreçle ilgili son gelişmeleri anlatan başbakan Erdoğan amaçlarını “Yeter ki yeni anayasayı hazırlayalım ve bu askeri dönemin hazırlamış olduğu darbe anayasasından ülkemizi kurtarmak suretiyle bir sivil anayasaya ülkemizi kavuşturalım” sözleriyle anlattı. Başbakan Erdoğan sözlerine “Şu ana kadar ne yazık ki muhalefet partilerinin olumlu yaklaşımlarını göremiyoruz. Bu yaklaşımlar gerçekleşmiş olsa zaten netice alınır” sözleriyle devam etti.

Kaynak: aktifhaber.com
685 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle