Hoşgeldiniz  

Sadettin ARMAĞAN | 12 Mayıs 2018 | Alt Haberler, Geyve, Gündem, YAZARLAR

Enaniyet (Benlik kendini beğenme)

ENANİYET ( BENLİK KENDİNİ BEĞENME)

Geyveli Emekli İmam Sadettin Armağan

İnsan, Kur’an ilmi ile eğitilmezse Peygamberimizin ahlak süzgecinden geçmezse, canavarlaşır. Aslını nesilini terk eder. Her işi, her meseleyi madde ile ölçer. Onun varsa yoksa her şeyi paradır. Şan ve şöhrettir. Bunlar da insanda enaniyeti benliği meydana getirir. Konuşmaları duyarsınız her şeyi madde ile ölçenin ağzından çıkan ilk söz, benim çok şeyim var, Her çeşit zenginlik bende. evim villam, arabam son model. Bir giydiğimi bir daha giymem. Bu durumda olmayanlar benim gözümde on para etmez. Herkes parası kadar konuşsun.

Bütün bunların temelinde ki hastalık şeytanın sıfatı olan benliktir. Kendini başkasından üstün görme hastalığıdır. Halbuki Peygamberimiz SAV buyuruyor ki “Alçakgönüllü mütevazi ol ki Allah katında şerefin yükselir. Enaniyet benlik yaparsan şerefin alçalır. Su gibi aziz olmak istiyorsan yerden akarsın, burnunu yukarıya kaldırmazsın. Aslını unutamazsın. Neydi senin aslın? Bakınız bizim aslımızı Rabbimiz nasıl haber veriyor: “Biz insanı bir damla sudan meniden yarattık” yani benim, benden başka yok diyen Bencil insan, senin aslın pis bir meni suyudur. Bununla mı öğünürsün. Aslını İnkar Eden haramzadedir.

Aziz kardeşlerim

Kendini üstün gören şeytani lanenin haline bir bakalım. Önceleri meleklerin hocası olduğunu söyleyen İblis; Adem (as) a secde emrine uymadı. Rabbim dedi ki Adem’e secde emrine uymadın. Seni secde etmekten alıkoyan sebep nedir? Rabbimize şeytan dedi ki; ben ondan daha hayırlıyım, iyiyim, üstünüm dedi. Bunu dedikten sonra Melek vasfını kaybetti. Şeytan oldu. Onu şeytan yapan ise enaniyeti oldu. Kendini başkasından üstün görmesi oldu. O halde kim ki kendini başkalarından üstün görürse işte o şeytanlaşır. Şeytanın durumuna düşer. Bir Müslümanın çıkar için menfaate dayanarak bir başkasını üstün görmesi, sen olmazsan hiçbir şey olmaz, sen bir başkasın, senin yerini kimse tutmaz, gibi sözler söylemesi söyleyeni dinen mahveder. Kendini üstün görmekten daha tehlikelidir. Ne kendini üstün gör nede bir başkasını üstün gör. Biz Rabbimizin yanında üstünlük için amellerimizi güzelleştirelim. Çünkü biz ölünce mezara kadar üç şey bizi takip edecek.

1. Malımız, makamımız, şöhretimiz.

2. Yakınlarımız, eşimiz, çocuklarımız

3. Amelimiz, imanımız, Kur’anımız

Bu üç şeyden ikisi geri dönecek. 1- Mal, şöhret, makam 2- Yakınlarımız, çoluk çocuğumuz,

Bizimle orada amelimiz imanımız Kur’anımız kalacak. Akıllı insan kendini terk edecek değil kendisine beraber kala kalacakların peşine düşer.

Aziz kardeşlerim

Firavunları, nemrutları, karunları, ebreheleri helak eden onların enaniyetli olması kendilerini başkasından üstün görmesidir Gönül ehli Bediüzzaman diyor ki: mesleğinizde yaşantınızda cemiyet içinde benlikten, üstünlükten, zehirden, ateşten, mikroptan kaçınır gibi kaçınınız. Çünkü benlik imanı ameli zehirler. Bursa şeyhi Üftade Hazretlerine hizmet eden Aziz Mahmut Hüdayi’nin elinde soğuk suyun ısınması, Aziz Mahmut’un kadılık kaftanı ve başındaki Sarık ile sokakta ciğer satarak, benliğini üstünlüğünü ayaklar altına alması ile olmuştur. Günde beş vakit olarak kıldığımız namazımız dinin direğidir. Niçin namazın içinde benliği öldüren, üstünlüğü takvada aratan, Rüku ve Secde var. Üstünlük öldürür tevazu diriltir.

Selam ve saygı ile kalınız

929 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle