Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 12 Nisan 2019 | Alt Haberler, Eğitim, Gündem, Manşet, Sür Manşet, Teknoloji

Emniyet Uyardı..Mavi Balina oyununa dikkat!

Mavi Balina oyununa dikkat!

Emniyet Genel Müdürlüğü’nde Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya başkanlığında gerçekleştirilen Koordinasyon Toplantısında, çocukları tehdit eden zararlı internet içerikler ve oyunlara karşı gerekli önlemlerin alınması için 81 İl Emniyet Müdürlüğüne talimat verdi. Talimatta; son dönemde yeniden ortaya çıkan Mavi Balina isimli oyunla ilgili olarak Da uyarı bulunuyor.

TALİMAT VERDİ

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya’nın başkanlığında telekonferans yöntemiyle gerçekleştirilen Koordinasyon Toplantısında konuşan Uzunkaya, 81 İl Emniyet Müdürüne ‘çocukların ziyaret ettiği internet sitelerini ailelerin kontrol etmesini istedi. Emniyet personellerinin aileleri bu konuda uyarması yönünde talimat veren Uzunkaya son dönemde yeniden ortaya çıkan ve çok sayıda küçük çocuğun hayatını kaybetmesine yol açan ‘Mavi Balina’ isimli oyunla ilgili olarak önlem alınması için talimat verdi.

‘MAVİ BALİNA’ NEDİR?

Özellikle küçük yaştaki çocukları intihara teşvik ettiği belirlenen Mavi Balina isimli oyun, 50 gün boyunca bir mesajlaşma programı aracılığıyla çocukları etkisi altına alarak gönderdiği 50 talimatı yerine getirilmesini sağlıyor. Oyun yazılımının içerisinde bulunan bir korsan yazılım sayesinde oyuncunun bilgilerini ele geçiren oyun yöneticileri bu bilgilerle şantaj yaparak ya da çocuğun ailesine zarar vereceklerini belirterek çocuğun oyundan ayrılmamasını ve görevleri yapmasını sağlıyor. Korku seviyesinin kademeli olarak arttırıldığı talimatların sonuncusunda ise psikolojik baskı yapılan çocuklar intihara sürükleniyor.

AİLELER NE YAPMALI?

Mavi Balina oyunu ile ilgili olarak ailelerin alması gereken önlemleri sıralayan uzmanlar, en önemli tedbirin kontrol ve güven duygusu olduğunu belirtirken aile içerisindeki net kuralların çocukların korunması için önemli olduğunu belirtiyor.

İŞTE O ÖNLEMLER

– Çocuğunuzu oyalamak ya da kendinize biraz zaman ayırmak için internete bağlı cihazları kullanmaktan kaçının. Ebeveyn rehberliği olmadan çocuklar saatlerce çevrimiçi oyun oynayabilir veya internette sörf yapabilir.

– Aile bilgisayarını ekranı herkesin görebileceği bir yere koyun. Kuralları belirlemek önemlidir. Çocuğunuza bilgisayar kullanımı ile ilgili kurallar koyun ve onlarla nelerden endişelendiğiniz hakkında konuşun.

– Çocuğunuzu müstehcenlik ve saldırganlık içeren spam mesajlar, anlık mesajlar ve e-postaları cevaplamaması konusunda uyarın.

– Çocuğunuz sosyal medyada hesap oluştururken, gizlilik ayarları için ona yardımcı olun. Maruz kalacağı içerikleri kısıtlamak konusunda teşvik edin ve çevrimiçi arkadaşlarını gerçek hayatta da tanıdıklarından emin olun.

– Çocuğunuza mobil uygulamalar indirirken dikkatli olması konusunda öğüt verin. Uygulamaların bazıları saldırgan reklam yazılımları ve ücretli hatlara mesaj gönderen kötü amaçlı yazılımlar içeriyor olabilir. Oyunları ve diğer mobil uygulamaları sadece resmi uygulama mağazalarından indirin.

– Çocuğunuzun çevrimiçi aktivitelerini izleyebileceğiniz ebeveyn kontrolü içeren bir güvenlik çözümü edinin. Bu tarz çözümler, uygunsuz içerikleri engeller, internet erişimini belli saatlerle kısıtlar ve ebeveynlere çocuklarının çevrimiçi aktivitelerini uzaktan görüntüleme imkanı sunar.

1403 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle