Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 15 Ekim 2018 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Gündem, Manşet, üst Haberler, Videolar, Yaşam

Elvanbey’de Restorasyon Çalışmaları Sürüyor..

Geyve Elvanbey İmaretindeki restorasyon çalışmaları sürüyor.

Geyve ilçesinde 1451 yılında Çeşnigirbaşı (Aşçıbaşı) Paşacık Ağa’nın oğlu Elvan Bey tarafından yaptırılan ve 1969 yılından beri İlçe Halk Kütüphanesi olarak kullanılan Geyve Elvan Bey İmaretindeki restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Geyve Kaymakamı İlyas Memiş, Belediye Başkanı Murat Kaya ile birlikte İlçemizin tarihi eserlerinden olan Elvanbey Zaviyesinde devam eden restorasyon çalışmalarını inceledi. Kaymakam Memiş ve Başkan Kaya restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyerek çalışmaların son durumunu hakkında yetkililerden bilgi aldı.

Osmanlı döneminde 1451’de yapılan, zaviye ve imarethane olarak kullanılan tarihi bina; Cumhuriyetten sonra kütüphane olarak hizmet vermiş olup 2014 yılındaki sel sebebiyle zarar görmüştü. Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restorasyon ihalesi yapılan Zaviye’deki restorasyon çalışmalarının önümüzdeki Ocak ayı itibari ile tamamlanmış olacağı öğrenildi.

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, yaptığı açıklamada, tarihe sahip çıktıklarını belirterek, şunları kaydetti:
“Geyve farklı bir bölge. Geyve Osmanlı’nın ilk fethettiği bölgelerden birisi. Osmanlı, Geyve’yi fethettikten sonra Sakarya, Bolu, İzmit boylarına da hareketlerini sürdürmüştür. Geyve, Bizanslılar döneminde de aslında bir üniversite kenti. Osmanlı boyları bu bölgeye yerleştikten sonra eserlerini de ortaya çıkarmışlardır. İlçemizde dört eser var ve bunların en eskisi Elvanbey İmareti’dir. 1450 yılında yapılmış olup T tipi bir eserdir. Bu tip yapılardan şu anda Osmanlı coğrafyasında ayakta durun tek eser Geyve’de. Elvanbey İmareti’nin kubbeleri depremde zarar görmüş, hasarlıydı. Vakıflar Genel Müdürlüğü ile ortak olarak yaptığımız çalışmaların sonuna yaklaştık. Restorasyon çalışmaları devam eden bu ecdat yadigarı eseri toplumumuza ve turizme kazandıracağız.

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya’nın Konu ile ilgili TRT HABER kanalına verdiği Röportaj

 

1238 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle