Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 17 Mayıs 2012 | Geyve, Gündem, Manşet, Yaşam

Geyve İlçesindeki tek kültürel miras olan ve halen İlçe Kütüphanesi olarak kullanılan Elvan Bey Zaviyesinin Müze olması için gerekli çalışmalar başladı.

Yapılan başvuru üzerine Geyve İlçesine gelerek, Belediye Başkanı Murat Kaya’yı makamında ziyaret eden; Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü İnşaat Teknikeri Seyfullah Kılınç kısa açıklamasında: ‘Kültürel mirasların korunması için yoğun kaynak aktarımı yapıldı.Bölgedeki kültürel mirasların korunmasını hedefliyoruz. Satılan camileri bile kamulaştırıp hakkını iade ediyoruz. Koruma kurulun onayladığı projeleri hayata geçiriyoruz. Sizde yapmak istediklerinizin projelerini en kısa zamanda hazırlatarak onaylatıp bize yollayın. Her türlü destek ve yardıma hazırız.’ Dedi.

Başkan Kaya konuşmasında şunları söyledi: ‘Elimizdeki tek kültürel mirasın korunmasını istiyoruz. Yardımlarınızı bekliyoruz. Halen İlçe Kütüphanesi olarak kullanılan; Elven Bey Zaviyesinin Müze olarak kullanımı için her türlü çalışmayı başlattık. Kütüphaneninin, Kültür Merkezine nakli için çalışıyoruz. Daha sonra zaviyenin bakım ve onarım çalışmaları için gerekirse kamulaştırma bile yapacağız. Mirasımızı ne pahasına olursa olsun koruyacağız.’

Başkan Kaya ve konuk Kılınç, zaviyeye giderek çevresinde ve içinde incelemelerde bulundu.

Namık Cihan. Geyvemedya.com

2025 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Elvan Bey Zaviyesi, Müzeye Dönüştürülecek… için 1 yorum

  1. ADNAN DİNÇER dedi ki:

    Çok doğru bir karar.Düşünen ve katkıları olan tüm birimleri kutlarım.En derin saygılarımla.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle