Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 08 Şubat 2019 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Gündem, Manşet, üst Haberler

EKÜY ve Ayva’da Entegre Mücadele Çalışmaları Başladı

Geyve’de Bağlarda Eküy, ve Ayva Entegre ile Hasat Öncesi Pestisit Denetimi Eğitim Çalışmaları Başladı.​

5996 Sayılı Kanun kapsamında, Bitki Sağlığı Mevzuatı ve Genel Prensipleri doğrultusunda ve Zirai Mücadele Teknik Talimatları çerçevesinde tarladan sofraya güvenilir gıda üretmek amacı ile İlimizde Bağda EKÜY (Entegre Kontrollü Ürün Yönetimi), Kontrollü pestisit kullanımı sonucu ilaç kalıntısı olmayan yaş meyve ve sebze üretimini hedefleyen Ayvada Entegre Mücadele çalışmaları başlamıştır.

Bu proje kapsamında Geyve ve Pamukova ilçelerimizde Ayva Entegre de 20 Bağ Entegre de 20 çiftçi olmak üzere toplamda 40 çiftçi ile görüşmeler yapılmıştır. Bu çiftçiler projeye gönüllü olarak dahil edilmişlerdir. Yapılan görüşmelerde üretici kayıt defterlerinin temin edilerek, pestisitlerin doğru kullanımı ve pestisitlerin uygulanması hususunda gerekli teknik bilgiler verilmiştir.

Üretim sonunda ürünlerin analizi yaptırılarak ilaç kalıntı miktarının MRL değerlerinin altında tutulması hedeflenmektedir. Bu sayede hem toplum sağlığının korunması hem de ekonomik kazançların sağlanması amaçlanmaktadır.

Çalışmalarda çiftçilerle bire bir görüşülerek bilgilendirme çalışmaları, bağ ve bahçe kontrolleri başlatılmıştır. Eğitim ve kontrol çalışmaları hangi tarihlerde yapılacağı planlanmış olup, çiftçilere önceden duyuru yapılarak devam edecektir.

Ercan DEMİR-Geyvemedya.com

903 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle