Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 17 Ekim 2018 | Alt Haberler, Geyve, Gündem, Manşet, üst Haberler, Yaşam

Ekmeğin Hikayesiyle Nostalji Yaşandı

EKMEĞİN SERÜVENİ

Geyve’de elli üç yıldan beri unlu mamuller üreten Arslan kardeşler, şehitlerimizin aziz hatırası için Türk bayraklı ekmek pişirdi ve ekmeğin serüvenini anlattı.

Geyve’de düzenlenen Ayva festivaline katılan Halit Arslan konuyla ilgili şunları söyledi: Fırıncılık bize dedemizden kalma bir meslektir. Elli üç yıldan beri Geyve ve Alifuatpaşa’da ekmek pişiriyoruz. Şehitlerimizin aziz hatırası için Türk bayraklı ekmek pişirdik. Pişirdiğimiz ay-yıldızlı ekmekleri,  ayva festivalinde sergiledik. Vatandaşlar çok beğendi.

NOSTALJİ YAŞANDI

Ayva festivalinde açılan ekmek standında Sami Bölük, yöresel kıyafet giyerek, el değirmeniyle buğday, mısır öğüttü, vatandaşların beğenisini topladı. Öğüttüğü unları isteyenlere armağan ederken ekmeğin hikayesini şiirle anlattı: Çiftçi sürer tarlayı/ Sonra eker buğdayı./ Başaklar olgunlaşır, / Biçerler ekinleri,/ Dövülür saplar,/Un olur buğdaylar./ Pişer fırında ekmek/ Olmaz seni sevmemek/ Sensin sofrada baş,/ Her yemeğe arkadaş. 

Mehmet AYDOĞAN-Geyvemdya.com

1818 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle