Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 22 Eylül 2015 | Alt Haberler, Dünya, Gündem, Sakarya, Spor

DÜNYACA ÜNLÜ HOPKİDO USTASI SAKARYA’DA

HOPKİDO-USTASi-guney-koreli-Huv-Nan- Kimm Yong- Sup-SAKARYA’DA (1)81 yaşındaki Güney Koreli Huv-Nan Kimm Yong Sup, savunma sporları arasında önemli bir yere sahip olan Hopkido’nun dünya barışına katkı sağlayacağını söyledi.

Türkiye’deki ilk ziyaretini Sakarya’ya yapan Young Sup, “Hapkido, savaş için değil dünya barışına katkı sağlamak için vardır. Bu konuda da Türkiye’yi merkez ülke yapmak istiyorum” dedi.

Eğitimi Geliştirme Derneği Başkanı Osman Özkan’ın konuğu olarak Sakarya’ya gelen Huv-Nan Kimm Yong Sup, Hopkido sporu hakkında Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nurettin Eryılmaz’a özel açıklamalarda bulundu. Ünlü Hopkido ustasının konuşması Halk Eğitim Merkezi Yabandı Dil Öğretmeni Hülya Bursalı tarafından tercüme edildi.

TÜRK HOCAYA BELGE

Huv-Nan Kimm Yong Sup, Sakarya’daki ziyareti kapsamında Avusturya’da 38 yıldır Hopkido hocalığı yapan Sakaryalı Hayati Çayır’a usta öğretici belgesini takdim etti. Belge takdimi sırasında açıklama yapan Eğitimi Geliştirme Derneği Başkanı Osman Özkan; “Hayati Çayırlı bizim sporcularımızdan birisi ama Avustralya’da çalışıyor. Usta Kimm’le de Avusturya’da tanışmıştım. O zaman Türkiye’ye davet etmiştim. 4 yıl sonra davetim nedeniyle Türkiye gelerek misafirim oldu” dedi.

HOCALARIN HOCASI

Huv-Nan Kimm Yong Sup’ un Hopkido sporunda hocaların hocası olarak bilindiği anlatan Özkan, “ Kimm, hocaların hocası olarak bizler bir jest yaptı. Dünyanın her yerinde geçerliliği olan usta öğretesi belgesini Hayati Çayır kardeşimize verdi, bizleri çok onurlandırdı” diye konuştu.

SAKARYA’DA OKUL PROJESİ

Hopkido sporu hakkında bilgi almak için dernek olarak Güney Kore’ye gittiklerini anlatan Özkan, “Biz Güney Kore’ye gittiğimizde Kimm bizimle yakından ilgilendi. Orada eğitim konusunda incelemeler yaptık, ilerleyen zaman diliminde işbirliğimiz olacak. Bir sonraki gelişlerinde kalabalık bir heyetle gelecekler. O zaman daha farklı çalışmalarımız olacak. Kamuoyuna açıklıkcağız bunları“ diye konuştu.

6 BİN YILLIK KADİM SPOR

Özkan’ın ardından Hopkido sporu hakkında Nurettin Eryılmaz’a bilgi veren Kimm Yong Sup, Türkiye’de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Hopkido’nun 6 bin yılık geçmişi olan tarihi bir spor olduğunu anlatan Kimm Yong Sup, bu sporu dünyaya tanıtmak için ülke ülke gezdiğini söyledi. Türkiye’de Hopkido okullarının açılması için gayret verdiğini anlatan Kimm Yong

Sup, “Güney Kore Halkı, Türk halkını çok seviyor. Kendi evimdeymiş gibiyim” diyerek kendisini Sakarya’ya davet eden Eğitimi Geliştirme Derneği Başkanı Osman Özkan’a teşekkür etti.

HOPKİDO NEDİR ?

Young Sup, “Hopkido, bir spordan ziyade meşru müdafaaya uygun bir sanat olduğunu söylemek daha doğrudur. Yaşa bağlı olmaksızın hem kadınlar hem de erkekler tarafından öğrenilebilir. Bu; polislere, askerlere, komandolara yakın dövüş eğitimi olarak verilen bir eğitimdir. Kesinlikle Karate, Taekando gibi dövüş sporu değildir. Tamamen savunmaya yönelik verilen bir eğitimdir” bilgisini verdi.

‘TÜRKİYE VE G.KORE KARDEŞ ÜLKE’

9 siyah kuşak sahibi olan 81 yaşında ki Güney Kore’li Young Sup, Türkiye’ye bu sporu tanıtmak için geldiğini belirterek, “Türkiye bulunduğu stratejik konumu hasebiyle dünya barışını sağlamak için çok önemli bir konumda bulunuyor. Tarihsel bilgilere dayanarak söylüyorum ki Türkiye, Güney Kore ile kardeş ülke konumunda. Ben burada Hopkido hakkındaki tüm bilgilerimi evrensel barış adına öğretmek istiyorum” dedi.

İLK OKULUNU JAPONYA’DA AÇTI

Yong Sup açıklamasında, ilk olarak Japonya’da bir okul açarak eğitim verdiğini belirterek, “Japonya’da ilk okulumda 300 öğrenciye eğitim verdim. Japonya’dan sonra şimdi’de Türkiye’yi seçtim. Bu konuda Hayati Çayır ile olan ilişkilerim beni buraya yöneltti. Benim eğitmenliğini yaptığım bu savunma sanatı 6 bin yıllık bir geçmişe sahip. Buradan sonra Moğolistan’a gitme hedefim var” diye konuştu.

‘MESELEM DÜNYA BARIŞI’

Dünya barışı adına bir şeyler yapmak istediğini ifade eden Young Sup, “Benim meselem dünya barışını sağlamak. Hapkido bedensel ve ruh bütünlüğü sanatı olarak asla savaş için değil dünya barışına katkı sağlamak için vardır. Bu konuda da Türkiye’yi merkez ülke yapmak istiyorum. Türkiye konumundan dolayı buna oldukça elverişli. Amerika, Avrupa , Afrika ve Asya’yı önemli bir stratejik konuma sahip olan Türkiye’de dünya barışı üzerinde bir araya getirmek bu ülkeyi seçmemde en önemli unsurdur . Dünyada ki bütün sorunlar buradan çözüme kavuşacak ve herkes buradan başlayarak bütünleşecek” şeklinde konuştu.

4 KİTAP YAZDI

Bu güne kadar 4 kitap yazdığını anlatan Sun, “Şu ana kadar 4 kitap yazdım ölene kadar 5 tane daha yazmak istiyorum. Dünya barışına yönelik, organizasyonlara yönelik ve kendi tecrübelerimden oluşan kitaplar yazmak istiyorum. Şu an için kitaplarımı meydana getirecek materyallerimi oluşturuyorum. Daha kitabıma başlamadığım için net bir şey diyemem ancak Türkiye ile ilgili de yazmayı isterim” dedi.

‘TÜRKİYE’YE İLK GELİŞİM’

Kurban Bayramı’na kadar Sakarya’da konaklayacak olan Hapkido Eğitmeni Huv-Nan Kimm Yong Sup ilk kez geldiği Türkiye’de ilk olarak Sakarya’yı ziyarette bulunduğunu ifade ederek, “Hayati Çayır’ı seviyorum. Kendiside eğitmen olmak istiyor ve ben onun için bu ülkeyi görmek Sakarya’da yatırım yapabilir miyim bunu görmek için buradayım ve Hayati’nin burada ki insanlara da bu sanatı öğretmesini istiyorum. 20 Eylül’e kadar Sakarya’da kalacağım” şeklinde konuştu.

‘HAMSİYİ ÇOK SEVDİM’

Türkiye hakkındaki görüşlerini de dile getiren Usta Young Sun, “Türk yemeklerini çok seviyorum. Burada Hamsi ve Dolma yemeğini çok sevdim. Güzel bir ülke ve yemekleri çok iyi. Burada olmaktan memnunum ve çok mutluyum” diye konuştu.

1540 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle