Hoşgeldiniz  

Fatma DİŞLİ | 16 Haziran 2016 | Alt Haberler, Geyve, Manşet, Yaşam, YAZARLAR

DAVULUN SESİ YAKINDAN DA HOŞ GELİR!

fatma-bal-ramazan-ayinda-alifuatpasa-Ramazan ayı yaklaşmaya görsün, büyükşehirlerde her yıl aynı tartışmalara şahit oluruz. Ramazan davulu çalınsın mı, çalınmasın mı? 30-35 yıl öncesinde, Alifuatpaşa’da, Ramazan aylarında sahur vakti, davulcu amcanın manilerini dinlemek için uykusuz kalmayı göze almış bir çocuk olarak bu soruya ne cevap vereceğimi tahmin etmeniz hiç zor olmasa gerek diye düşünüyorum…

Davulun sesinin uzaktan hoş geldiğini bilmeyeniniz yoktur ama yakından da hoş geldiğine yıllar öncesinden ben tanığım. Bahşiş toplamak için her evin kapısının önüne gelip, maniler söyleyen davulcu amca çocukluğumun Ramazanlarının unutulmaz bir karesidir. Hem de öyle sıradan maniler değil! İçerisinde o evde oturan beyefendinin isminin geçtiği özel maniler…

Balkona çıkar, davulcu amcanın uzaklardan gelen sesinin bizim eve yaklaşmasını büyük bir heyecanla beklerdim. Kapımızın önüne gelince heyecanım doruğa çıkardı. İlk mani hane halkını uyandırmak için olurdu.

“Bu aya hürmet gerek

Nimete şükür gerek,

Uyan, uyan Hasan ağabey

Davulcuya bahşiş gerek.”

Diyerek rahmetli amcamın pencereye çıkmasını beklerdi.

“Ramazan geldi, hoş geldi

Evlere sevinç geldi,

Pek kıymetli Hasan ağabey

Bahşişimi bol verdi.”

Diyerek ikinci manisini de söyleyince amcam kapıya çıkar, manilerin hakkını verir, yüklü bir bahşiş bırakırdı.

Davulun sesi uzaklaşıp, duyulmaz olana dek balkonda bekler, diğer komşularımıza söyleyeceği manileri de işitmek isterdim. Gecenin bir vakti, nasıl da dere tepe tüm kasabayı dolaşıyor hayret eder, yaptığı işe çok büyük saygı duyardım. Hele ki geçen sene Ramazanda, bizim mahallenin davulcusunun bir kamyonetin üzerinde davul çalıp gezdiğini görünce… Hem çok şaşırmış, hem de davulcu amcanın emekleri aklıma gelmişti. Hem yaya dolaşacaksın, hem her ev için ayrı mani söyleyeceksin… Az şey mi bunlar!

Elbet davul Ramazan’ın renklerinden sadece bir tanesi. Bir çocuk için Ramazan ayı, sahurda davul sesi ve maniler ise iftarda da sıcacık pide demektir. Uzun ve çok sıcak yaz günlerinde tutulan çocuk oruçlarının, hafızalara kazınmış mis gibi kokusu demektir. Çarşıda, caminin karşısındaki ekmek fırınında girilen uzun pide kuyrukları demektir. Bir de anneniz kıymalı ya da peynirli pide içi hazırlayıp fırına göndermişse, taş fırında pişen pideleri kollarınız yana yana eve taşımak, iftara yetişmek demektir.

Peki, yetişkin olduğumuz da Ramazan ne demektir? Hepimiz biliyoruz ki bunlardan çok, çok daha fazlası… Sadece kulağımızın, midemizin doyması değil, ruhumuzun da doyması demektir, o rahmet ikliminden tat almak demektir. O tadı alanlardan olmamız dua ve temennisiyle hayırlı Ramazanlar…

FATMA BAL

2899 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

Davulun Sesi Yakından da Hoş Gelir ! için 3 Yorum

 1. volkan dedi ki:

  evet davulcu amcalardan biri rahmetli Mustafa dönmez Eski Namı Davulcu Mustafa hala ve hala ailemden dedemin manilerini dinler ezberlerim.

  • fatma bal dedi ki:

   “Söz uçar, yazı kalır” demiş ya atalarımız… Sadece ezberinizde tutmayıp, yazsanız ve gelecek nesillere aktarılsa ne kadar güzel olur Volkan bey.
   Ayrıca, İbrahim hocama destekleri ve motivasyonu için ne kadar teşekkür etsem azdır. Sağ’ olun, var’ olun hocam.

 2. İbrahim AÇILAN dedi ki:

  FATMA HANIM, ÖNCELİKLE TEŞEKKÜR EDİYORUM BİR AYNA,BİR KÜLTÜR ELÇİSİ GÖREVİ YAPIP YENİ KUŞAĞA ESKİNİN GÜZELLİKLERİNİ YAŞATTIĞINIZ İÇİN. YİNE ÇOK GÜZEL BİR YAZIYDI, ALIP GÖTÜRDÜ BİR YERLERE. KALEMİNİZİ TEKRAR KUTLUYORUM. SAYGILARIMLA.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle