Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 18 Şubat 2016 | Alt Haberler, Ekonomi, Gündem, Manşet, Sakarya, Teknoloji, üst Haberler

BMC KARASU’DA

bmc-karasuda-Ethem Sancak’ın Karasu’ya yapacağı yatırım için arazi tahsisi onaylandı…

İş adamı Ethem Sancak’a, Karasu ilçesinde 5 köyü kapsayan 222 hektarlık arazi tahsis edildi.

Ethem Sancak’ın sahibi olduğu BMC’nin kurulacağı dev tesis için sınırları belirlenmiş olan arazinin fabrikaya tahsis edildiği öğrenildi. Arazinin BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ’ye ‘münferit yatırım yeri’ olarak tahsis edildiğine dair Bakanlar Kurulu’nun kararı, Resmi Gazetede yayımlandı. BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, geçtiğimiz Ekim ayında Karasu Belediyesi’ni ziyaret ederek, BMC Otomotiv ve Sanayi Ticaret AŞ’nin ilçede savunma sanayine yönelik yatırım yapacağını söylemişti.

BMC’den 4 bin kişiye iş imkanı

bmc-kars-bakan-aciklamalari-

Bakan Işık, BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ’nin yatırım yeri tahsisine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, savunma sanayi araçları başta olmak üzere kamyon, otobüs ve motor üretimi gerçekleştirmek üzere Sakarya’daki yaklaşık 222 hektarlık alanın, BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ adına münferit yatırım yeri olarak tahsis edildiğini belirterek, “Münferit yatırım yeri olarak tahsis edilen alanda, 1 milyar 300 milyon liralık bir yatırım ve bu yatırımlar sayesinde 4 bin kişilik doğrudan istihdam sağlanması öngörülüyor” dedi.

Türkiye’nin 2023 yılı için dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmek, yıllık ihracatını 500 milyar dolara çıkarmak gibi iddialı ve büyük hedefler belirlediğine işaret eden Işık, bu hedefleri gerçekleştirmek için sanayi yapısındaki dönüşümünün hızlandırılması gerektiğini vurguladı. Bu amaca yönelik üretimlerin gerçekleştirilebilmesi için uygun fiziki altyapıların ve mekanların oluşturulmasının çok önemli olduğunun altını çizen Işık, bakanlık olarak bu noktada yeni endüstri bölgeleri kurabilmek için titizlikle çalıştıklarını anlattı.

“4 bin kişiye istihdam sağlayacak”

Işık, endüstri bölgeleri tiplerinden biri olan münferit yatırım yeri uygulamaları ile de özellikle katma değeri yüksek stratejik münferit yatırımlar için sanayi alanı oluşturmayı hedeflediklerini ifade ederek, “Bu hedef doğrultusunda, savunma sanayi araçları başta olmak üzere kamyon, otobüs ve motor üretimi gerçekleştirmek üzere Sakarya’nın Karasu ilçesindeki yaklaşık 222 hektarlık alan, Bakanlar Kurulu kararıyla BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ adına münferit yatırım yeri olarak tahsis edildi. Münferit yatırım yeri olarak tahsis edilen alanda, 1 milyar 300 milyon liralık bir yatırım ve bu yatırımlar sayesinde 4 bin kişilik doğrudan istihdam sağlanması öngörülüyor. Bunun yanında, yatırımın oluşturacağı dolaylı istihdam ve katma değerin bu rakamların çok üzerinde olması bekleniliyor” diye konuştu.

“Fabrika 2 yıl içinde kurulacak”

BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ’nin fabrika yatırımlarına en geç 2 yıl içinde başlamasını beklediklerini dile getiren Işık, tüm yatırımların ise aşamalı olarak sonraki 3 yıl içinde tamamlamasının planlandığını söyledi. Işık, bölgenin altyapısına ilişkin tüm harcamaların da BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından karşılanacağını kaydetti.

Işık, BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ’nin Sakarya’ya yapacağı yatırımın, bölge ve Türkiye için çok önemli olduğuna dikkati çekerek, “Ülkenin stratejik sektörlerinin başında gelen savunma ve otomotiv sanayi yatırımlarının yer alacağı BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ münferit yatırım yeri ile Türk sanayisinin rekabet edebilirliğinin ve verimliliğinin yükseltilerek, dünya ihracatından daha fazla pay alan, ağırlıklı olarak yüksek katma değerli ve ileri teknolojili ürünlerin üretildiği, nitelikli iş gücüne sahip ve aynı zamanda çevreye ve topluma duyarlı bir sanayi yapısına dönüşümünü hızlandırma amacına ulaşılmasına yönelik önemli bir adım atılmış olacak” değerlendirmesinde bulundu.

Karasu Köylerinde BMC sevinci!

karasu-koylerinde-bmc-sevinci
Sakarya Karasu İhsaniye Köyüne kurulacak olan BMC fabrikası vatandaşları oldukça sevindirdi.
Karasu İhsaniye ve Denizköy arasında kurulacak olan BMC fabrikası yöre halkını sevindirdi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından alınan kararla, BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ’ye münferit yatırım yeri olarak tahsis edilen yerde, TSK’ya zıhlı araç ve Emniyet genel Müdürlüğüne ’de TOMA üretecek olan, ve hatta Altay Tankınında burada üretileceği iddia edilen BBC’nin savunma araçlarının üretimini Karadeniz’se sahile olan Karasu İlçesine kurulması İhsaniye halkını sevindirdi.

“Köy Muhtarı Ömer Tutkun BMC Longoz ormanına değil İhsaniye ve Denizköy arasına kuruluyor”
Karasu İhsaniye Köyü Muhtarı Ömer Tutkun, son günlerde medyada çıkan haberlerden rahatsız olduklarını belirterek, köyümüze kurulacak olan BMC otomotiv fabrikasının longoz ormanlarını öldüreceğini ve zarar vereceğini yazıyorlar. Daha evvelde buraya geldiler ve ben özellikle medya mensuplarını gezdirdim fabrikanın kurulacağı yer ile longoz ormanlarının arasında 16 km. mesafe var. Buraya kurulacak olan bacasız sanayi nasıl zarar verecek longoz ormanlarına anlamış değilim. Fabrikanın kurulacak olan yeri ise ne ormanlık nede tarım arazisi, çoğu hazineye ait yerler. Bizler halk olarak bu fabrikanın buraya yapılmasını istiyoruz. Karasu’da istihdam oluşabilmesi için yeni yatırımların gerekli olduğunu dikkat çeken Muhtar Tutkun, yatırım sadece Devlet eliyle değil, özel sektör yatırımcılarla birlikte yapmalıyız. Türkiye’nin bu gün itibari ile elde ettiği kazanımları kimsenin geriye götürmeye hakkı yoktur. Yurt dışındaki güçlü ve istikrarlı Türkiye imajı hepimizin haklı gurur yaşamasına vesile olacaktır. Gelişen büyüyen Karasu’yu daha ileriye hep beraber taşıyacağız. Siyaset kurumlarıyla birlikte sivil toplum örgütlerimiz, sanayicilerimiz, işverenlerimiz, girişimcilerimiz, çalışanlarımız, çiftçilerimiz top yekûn bir millet olarak aydınlık yarınları hep beraber kuracağız. Hepimiz birlikte Karasu’yuz dedi.

“ Köy Halkından Hüseyin Yel, Biz Bu Fabrikayı Buraya İstiyoruz”
Ben 50 yıldır bu köyde yaşıyorum. Dışarıda olan insanlar sanki bizim burasını bizden daha iyi biliyorlar gibi gazetelere yanlış demeçler veriyorlar ve ben bunun içinde çok üzülüyorum. Oysa bizim halkımız buraya bir farika kurulması için 20 -30 yıldır beklemektedirler. Böyle güzel bir projeyi baltalamalarına bir anlam veremiyorum. Bu memlekette su çıkar itiraz ederler, yol yap itiraz ederler, köprü yap itiraz ederler, baraj yap itiraz ederler, altın çıkarsak itiraz ediyorlar, buraya kurulacak olan bacasız sanayiye de itiraz ediyorlar ben bunu anlamış değilim. Kurulacak fabrika longoz ormanlarını yok edecek diyorlar, ne alakası var longoz ormanı nire, fabrikanın kurulacağı yer nire arasında 16-17 km. bir mesafe var buraya nasıl zarar verir anlamış değiliz. Bizler Karasulu olarak İhsaniye ve Denizköylü halkı olarak buraya bu fabrikanın kurulmasını cani gönülden destekliyoruz. Buralara kurulacak olan fabrikalar sayesinde yörede işsiz gençlerimiz kalmayacak ve Karasu’yu yatırım cazibe merkezi haline getirecek dedi

Çelik: Otomotiv üssü Sakarya olacak

celik-otomotiv-ussu-sakarya-olacak
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul ve Yönetim Kurulu Üyelerini ziyaret etti.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul ve Yönetim Kurulu Üyelerini ziyaret eden Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, Sakarya’nın sanayi, ticaret, tarım ve turizmde önemli yatırımlara ev sahibi olmayı hak ettiğini dile getirerek, “BMC başta olmak üzere birçok dev yatırım Sakarya’mızdan ülkemize katma değer sağlayacak. Sakarya’mız Otomotiv Üretim Üssü olmak yolunda hızla ilerliyor” dedi.

Çelik’ten SATSO’ya Ziyaret

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul ve Yönetim Kurulu Üyelerini ziyaret etti. Ziyaretten memnuniyetlerini belirten Başkan Kösemusul, Bakan Yardımcısı Çelik’e Sakarya sanayisi ve ticaretindeki son gelişmelerle ilgili bilgileri aktardı.

Milli Yatırımları Hak Ediyoruz

Başkan Kösemusul, “Sakarya’mız paydaşlarımızla birlikte gerçekleştirdiğimiz çalışmalar ve lobi faaliyetlerimiz sonucunda ülkemizde adından sıkça söz ettiren, başarılarıyla yükselişini sürdüren bir il hüviyetine kavuşmuştur. Nitelikli istihdamı, ücret politikası ve çevreye zarar vermeyen, katma değeri yüksek bir sektör olan otomotiv sektöründe önemli yatırımlara ev sahibiyiz. Çalışmalarımız bu doğrultuda devam edecektir. Kümelenmelere önem vererek, Sakarya’mıza zarar vermeyecek yatırımların şehrimizde olmasını sağlayarak, özellikle Karasu Limanı ve demiryolu yatırımlarının da nihayet bulmasıyla Sakarya’mız milli yatırımlara ev sahibi olmayı en çok hak eden şehir olacaktır” diye konuştu.

Gelişim Hızı Artacak

Sakarya’nın son dönemde atağa kalkan bir il olduğunun altını çizen Bakan Yardımcısı Çelik, şehirde meydana gelen tüm gelişmeleri takip ettiklerini vurguladı. Sanayi yatırımlarında gurur duyulacak gelişmelerin olduğunu belirten Çelik, “Sakarya’mızda bulunan TOYOTA, yatırımlarını artırıyor. OTOKAR, Milli Tankı üretiyor. TÜVASAŞ, Milli Tren için çalışmalarını hızlandırdı. Türk Traktör, yatırımlarını artıracak. Başak Traktör de keza öyle. Şimdi de BMC çok önemli bir yatırımı şehrimizde gerçekleştirecek. BMC başta olmak üzere birçok dev yatırım Sakarya’mızdan ülkemize katma değer sağlayacak. Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası’nın sanayi çalışmaları çok önemliydi. Bu gelişim hızı artacak, net olarak görünüyor. Sakarya’mız otomotiv üssü olmak yolunda hızla ilerliyor.” ifadelerini kullandı.

Başkan Kösemusul ziyaret için teşekkür ederek, Bakan Yardımcısı Çelik’e SATSO tarafından Sakarya Valiliği’nin destekleriyle restore edilerek şehrimiz turizmine kazandırılan Tarihi Taraklı Fenerli Konak tablosunu hediye etti.

3893 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle