Hoşgeldiniz  

Güven HASBAŞ | 12 Aralık 2016 | Alt Haberler, Manşet, Sakarya, Siyaset, üst Haberler, YAZARLAR

Bizim beylik laflara karnımız tok

Geyve’ye çimento fabrikası kurulmak isteniyor. Haklı olarak isyan var. Fabrikanın sahibi çeşitli taahhütlerde bulunmuş.

Tarıma zarar vermeyeceğine dair. Öylesine beylik laflar etmiş. Kendim konuşmadım yazılanlardan okudum. “Bir kilo ayva bile eksilirse fabrikayı bırakır giderim falan demiş” Biz çok duyduk böyle bol keseden atılan lafları. Çimento fabrikası meyve sebze diyarında olmaz.

Bol keseden atan, beylik laflar etmeyi seven birisi anladığımız kadarıyla fabrika kurmak isteyen şahıs.

Bizim kentimiz kirli sanayiye karşı. Ulaşım aksının ortasındayız. Birçok sanayici için cazibe merkezi durumundayız. Herkes ürettiğini pazara en kolay indirebileceği bölgelerde yatırım yapmak ister. Bunlar normal. Ama bölgenin doğal dokusuna uymayan yatırımlara karşı durmayı biliriz.

Sakarya’nın iki kokulu örneği var önünde. Pamukova’da kurulan katı atık tesisi için de aynı laflar ediliyordu. Ülker Adapazarı Şeker Fabrikası içinde benzer laflar etmişti. Pamukovalı katı atık tesisinin taşınmasını ister mi diye bir anket yapılsa sanırım yüksek oranda ‘evet’ cevabı çıkacaktır. Ülker Grubu’nun elinde ki şeker fabrikası arıtma yapmadığı için her gün zehir soluyor insanlar.

Sakaryalı önünde ki iki kokulu örneğine rağmen, para kazanmak için can atan birisinin söylediği beylik laflara itibar etmez.

Her iki yatırımında son teknoloji ile çevreye zarar vermemesi gerekiyor. Ancak gelinen noktada, ne parayı seven patronlar ekstra bir yatırım yapıyor ne de yetkililer vatandaşın çektiği ızdıraba çözüm bulabiliyor.

Geyve’de çimento üretmeyi düşünen ağalara seslenmek istiyorum. Biz adı meyve-sebze ile anılan, yeşiliyle öne çıkan bir bölgeyi toz duman ettirmeyeceğiz.

Hüseyin Gündoğan ve beraberinde ki saz heyeti para kazansın diye sessiz kalmayacağız. Muhtemelen Gündoğdu ve beraberindekiler fabrikayı kurana kadar her şeyi vaat edecekler. İş diyecekler, ekmek diyecekler, toz çıkarmayacağız, sessiz sakin oracıkta fabrika kuracağız diyecekler. Ama bizim karnımız beylik laflara ve böyle vaatlere tok.

BULAMAZSINIZ!

Hüseyin Gündoğdu allayıp, pullayıp fabrikayı anlattı diye inanmayacağız elbette. Gündoğdu bugün görünürde ki isim yani patron. Yarın kendisine kimse ulaşamaz.

Eğer Gündoğdu fabrikayı kurmayı başarırsa birilerine devredip ortalıktan çekilir. Toz duman bulutu arasında yaşamaya çalışan Geyveli derdini anlatacak patron arar durur.

Hüseyin Gündoğan tarzında ki isimler giderler her hangi bir bölgede fabrika kurarlar. Fabrikanın bacası tütmeye başladığında da üç kuruş fazla verene satarlar. Yeni patron eskisinin vaatleriyle ilgilenmez.

Ama bilmezler ki burası Sakarya. Burada böyle basit hamleleri kimse yemez. Geyveli, Sakaryalı bu numaralarla alt edilip rıza göstermez doğanın tecavüze uğramasına. Üç kuruşa satmaz yöresinin namusunu…

Geyve’ye çimento fabrikası kuracak şahsın adı nasıl Hüseyin Gündoğdu ise bende adımın Güven olduğu kadar eminim fabrikanın kuruluş sürecinde patron olarak türlü vaatlerde bulunan şahsın sonrasında buralarda olmayacağına eminim.  

Gündoğdu erişilmez olur çünkü Alacağını almış hedefine ulaşmış birisi olarak yöre halkının sesini duymamak, şikâyetlere cevap vermemek için lüks ofisinde dinlenmeye çekilir.

Erişilmez olur çünkü İşi karşıya geçmiştir. Bölge halkıyla, çevreye verdiği rahatsızlıkla uğraşacak vakti olmaz.

Erişilmez olur çünkü yeni yatırımlar için yeni bölgelerde ‘Kendisinin yukarılarda mühim adamlar tarafından korunduğunu ve onların izni ile yola çıktığını anlatıyor olacaktır”

Ve daha bir sürü nedenden ötürü bugün beylik laflar eden, bol vaatlerde bulunan Hüseyin Gündoğdu’ya kimse ulaşamayacak. En iyisi doğanın kalbi, sebze-meyve ambarına fabrika kurulmasına izin verilmemesi için sağlam duralım. Sağlam duralım ki kimse şehrimizi kirletemeyeceğini görsün.  

1599 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle