Hoşgeldiniz  

Geyve Medya | 30 Kasım 2018 | Alt Haberler, Ekonomi, Geyve, Gündem, Manşet, Sür Manşet, Yaşam

Ayva Üreticisine Müjdeli Haber..

Ayva üreticisine müjdeli haber..

Üreticinin erken ilkbahar dönemindeki kabusu olan  Ayva da Pembe-Gonca dönemi Tarsim tarafından “Don sigortası” kapsamına alındı..

Ayva Üreticilerinden yoğun bir şekilde gelen ayva ile ilgili Tarsim poliçelerinde Pembe-Gonca döneminin don kapsamı dışında tutulduğu  yönünde yaşanan sıkıntılar ve şikayetler üzerine başlatılan çalışmalar sonuç verdi.

Tarım Sigortalarının Kapsamı Genişletildi

Tarım Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yaptığı açıklamada üreticilerden gelen yoğun talepler üzerine sigorta poliçe sayısının artırılması ve dolayısıyla sigortalılık oranlarının yükseltilmesi maksadıyla çıkartılan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile 2019 yılında bitkisel ürün sigortası çerçevesinde incir ve üzüm ürünlerinde ‘yağmur riskinin’ verdiği zararlar teminat kapsamına alındığını,  ayrıca elma, armut ve ayva ürünlerinde teminat başlangıcı ‘pembe/beyaz tomurcuk dönemine’ çekildiğini açıkladı.

Pakdemirli, yazılı açıklamasında, üreticilerden gelen yoğun talep üzerine sigorta poliçe sayısının artırılması ve dolayısıyla sigortalılık oranlarının yükseltilmesi amacıyla Cumhurbaşkanı Kararı yayınlandığını ve TARSİM’in kapsadığı ürün, bölge ve destek oranlarının genişletildiğini anımsattı.

Gelecek yıl bitkisel ürün sigortası çerçevesinde, incir ve üzümde yağmur riskinin verdiği zararların teminat kapsamına alındığına işaret eden Pakdemirli, elma, armut ve ayva’da teminat başlangıcının pembe/beyaz tomurcuk dönemine çekildiğini bildirdi.

Bakan Pakdemirli’nin bu açıklaması ile ayva da Pembe-Tomurcuk dönemi de Tarsim sigortası kapsamına alınmış oldu.

Ercan DEMİR-Geyvemedya.com

1416 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Kişilere ve Kurumlara karşı saygı kurallarına uymayan yorumlar yayınlamayacaktır.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© Geyvemedya.com 2011 - 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Site içeriğinin kaynak ve link belirtilmeden yayınlanması yasaktır.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle